Avrupa’da internet erişimi ücretsiz oluyor!

Avrupa Birliği başlattığı 5G Projesi dahilinde anakara bünyesindeki internette pek çok farklılık yapmayı planlıyor. Bu yeniliklerden bir tanesini parasız web oluşturacak.
Avrupa’da internet erişimi ücretsiz oluyor!Avrupa’da internet erişimi ücretsiz oluyor!
Avrupa Birliği daha evvelki süreçte açıkladığı projelerle, dijital alandaki girişimleri hızlandıracağının sinyallerini vermişti. anakara genelindeki iletişim kalitesinin arttırılmasına yönelik olarak gündeme gelen projelerin, 5G ve web odaklı politikalardan oluşacağı belirtiliyordu. Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker şimdiki süreçte Avrupa’daki web kullanımındaki yenilikler ve 5G projesinin gidişatı konusunda açıklamalarda bulundu. İnternet avrupa’da parasız olacak Engadget’ta yer meydan habere göre yapılan açıklamalarda ilk olarak değinilen mevzu kıtadaki 5G kullanımı sürecine ait oldu. 2025 senesine kadar Avrupa Birliği’ne aza ülkelerin 5G mobil ağlarının tamamen bağlanmasının amaçlandığı belirtilen açıklamada, gigabit sınıfı veri alışverişlerinin söz konusu olacağı anlatım edildi. Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki serbest dolaşım hakkının son zamanlarda rafa kalkmasına karşın dolaşım ücretlerini ortadan kaldırmak amacında olan Avrupa Birliği, bu konudaki girişimlerini de sürdürecek. Ücretsiz dolaşım hakkı çerçevesindeki projede, anakara genelinde hücresel veri kullanımı olmadan internete bağlanma imkanının da doğabileceği dile getiriliyor. Avrupa Birliği yetkililerinin 2020 senesine kadar Avrupa Birliği üyesi ülkelerin merkezleri ve ufak kasabaları dahil olmak üzere WiFi üzerinden bedava kablosuz web erişimi sunması bekleniyor.
Avrupa’da internet erişimi ücretsiz oluyor!Avrupa’da internet erişimi ücretsiz oluyor!
Projenin bilhassa kâfi web kalitesine sahip olmayan ufak kasabalardaki kullanıcılara yönelik olacağının alti çiziliyor. Komitenin 120 Milyon Euro’luk hibe onayı alması halinde, 2017 senesinden evvel proje fonlarına erişim sağlayabileceği anlatım ediliyor. AB’nin aza ülkeler arasındaki sınırları tamamen kaldırmaya yönelik olarak gerçekleştirilecek projelerinin teknoloji ayağındaki çalışmaların oldukça sınırsız bir medya erişim hakkı meydana getirebileceğini söyleyebiliriz. Avrupa Birliği’nin istikbal süreçte atacağı adımların sonuçları merak konusu.
loading...

Yorumunuzu Bırakın