Asgari Ücretle Geçinmeyi Kolaylaştıracak 10 Tavsiye

Asgari ücretle geçinmenin yollarını arıyorsanız birkaç tesirli tavsiyeyi bu yayında bulabilirsiniz. Tasarruf yapıldığı sürece asgari ücretle geçinmek de birikim yapmak da mümkündür.

Asgari Ücretle Geçinmeyi Kolaylaştıracak 10 TavsiyeAsgari Ücretle Geçinmeyi Kolaylaştıracak 10 Tavsiye
Asgari ücretle geçinilir mi, geçinilir! Yolları mhanecut Bazı tavsiyeler için yayına göz atın.

Zorlu yaşam şartlarında asgari ücretle geçinmek her ne kadar kuvvet olsa da bu mümkün. Sosyal Güvenlik kurumu (SGK) verilerine göre 13 milyon sigortalı çalışandan yaklaşık 5 milyonu asgari ücretle çalışıyor. Ne kadar şikayet edersek edelim, bir şekilde asgari ücreti yaşamsal ihtiyaçlarımız için yetirmek kuvvetunda kalıyoruz.

Asgari ücret alıyor olabilirsiniz, şimdiye kadar yalnızca geçim derdini düşündüyseniz artık birikimleriniz için de düşünmenruhsat vakti geldi. Bu yazımda hâlihazırda vaziyetu hazırda asgari ücretle geçinmek kuvvetunda olan milyonlarca kişinin işini biraz daha basitlaştıracak tavsiyelerim olacak.

Mümkün olduğu kadar tasarruflu olun

Tasarruf yapmadan yalnızca asgari ücretle geçinmenin imkânsız olduğunu biliyorum, aynı ülkede yaşıyoruz, hayallere gerek yok. Mutlaka bir şekilde tasarruf yaptığınızı düşünüyorum fakat bu gözden kaçırdığınız bir şeyler olmadığı anlamına gelmiyor. Daha fazla tasarruf yapabilirsiniz. En azından nelerden tasarruf yapabileceğiniz hakkında düşünebilirsiniz.

Örneğin, hane için; hanein ısısını etkileyebilecek delikleri ya da aralıkları onarmak ya da su sızıntısı yapan muslukları onarım etmek gibi basit tasarruf yollarını uygulayabilirsiniz. Marketlere alışveriş listesi hazırlayarak gitmek, indirimli ya da market markalı ürünleri kullanmak da daha fazla tasarruf yapabileceğiniz yollar arasında. Bu mhanezuda daha fazla fikre ihtiyacınız mhanecut sa tasarruf kategorisine göz atabilirsiniz.

Ayda En Az 300 Lira Tasarruf — İncelemeye değer

Yaşadığınız yer hakkında esnek olmaya çalışın

Herkes iyi bir semt, daha büyük bir hane ya da manzara görebileceği hanelerde yaşfakatyı ister. lakin asgari ücretle tümünün bir arada olması çoğu vakit şanslı değilsek mümkün olamıyor. hanee yönelik isyegânelerimizi bir kenarı bıraksak bile özellikle büyükşehirlerde oldukça yüksek kiralar ödemek vaziyetunda kalıyoruz. Haliyle gelirlerimruhsat büyük bir kısmı da doğrudan kiralara gidiyor.

Şayet kendi haneinizde oturmuyor ve kira ödüyorsanız, yaşadığınız yer hakkında biraz daha esnek olabilirsiniz. İşinize yakın bir semte taşınabilir, böylece ulaşım giderlerinizi azaltabilirsiniz. ya da şu anda fazlasıyla büyük olduğunu düşündüğünüz bir hanede oturuyorsanız, daha küçük bir hanee yerleşmeyi düşünebilirsiniz. Küçük haneler; bakım, temizlik, ısınma gibi mhanezularda daha az maliyetlidir ve bu nedenle bütçenize büyük avantaj sağlar.

Lüks harcfakatlardan kaçının, daha iyi yollar bulun

Yeni bir cep telefonuna ihtiyacınız olduğunda yegâne alternatif iPhone ya da çok daha lüks eş telefonlar olmfakatlı. Sırf önünde ya da arkasında küçük sembolleri bulunan elbiseleri almak yerine daha kaliteli ve ihtiyacınıza yönelik elbiseleri yeğleme etmelisiniz.

Mantıken asgari ücret meydan bir kişinin eşi lüks harcfakatları sürekli yapması mümkün olmasa da kredi kartları yüzünden bu imkânsız değil. Bu ay yapacağınız herhangi bir lüks harcfakat istikbal aylarda bütçenizi sıkıştıracağından lüks harcfakatlardan en başında kaçınmanız yapacağınız en iyi dhaneinim olacaktır.

Borçlanmazsanız her şey yolunda gider

Asgari ücretle çalışanın yegâne düşmanı gereksiz harcfakatlardır. Kredi kartları ya da bankalar değil. Konusu açılmışken değinmek istiyorum. Kredi kartları doğru kullanıldığında bizlere pek çok avantaj sağlar. Kredi kartları, acil vaziyetlarda finansal sıkışıklılığa çözüm olabileceği gibi gerçekten ihtiyacımız olan pahallı bir şeyi taksitle satın almamızı sağlayıp bütçemizi kuvvetlfakatz ve daha basit arka ödeme yapmamızı sağlar. Bu nedenle kredi kartlarını borçlanma araçları olarak görmek yerine bütçemizi rahatlatan avantajlarını görmemiz ve doğru kullanmamız önemlidir.

Örneğin, kırılan mutfak masası için bir yenisine ihtiyacınız olduğunda kredi kartınızı doğru kullanın ve yalnızca bütçenizi rahatlatacak taksit avantajından yararlanın. Ya da acil bir vaziyet sonrasında ödeyemediğiniz yaşamsal ihtiyaçlarınız için kuvvetunlu faturalarınızı kartınızla ödeyin. Söz gelimi, kredi kartlarını ya da aynı minvaldeki araçları yalnızca ihtiyaçlarınız için kullanın.

Hiçbir şekilde borçlanmfakatya çalışın.

Şu anda borçlu olsanız bile borçluluk vaziyetunuz sonsuza kadar sürmek kuvvetunda değil. Borçlardan kurtulmanız belki biraz vakit alacak fakat sonrasında bütçenizi de sizi de kuşkusuz ki rahatlatacaktır.

Borçların Çözümü: 6 Adımda Borçlarınızı Bitirin

İndirimleri takip edin, indirim mağazalarını kullanın

Market alışverişi yapmadan önce size en yakın süpermarketlerin kataloglarına göz atın. Süpermarketler her dönem özellikle esas ihtiyaç ürünlerine yönelik çeşitli indirim ve promosyonlar yaparlar. Onlar kendileri arasında her vakit yarış vaziyetunde. Bizimde bu yarışten yararlanmfakatmız için hiçbir mani imiz yok. Çalışıyorsunuz, vakit ınız kısıtlı olsa dahi ruhsat gününüzde yarım saatinizi ayırmanız bile market kataloglarına göz atmanız için ehliyetli olacaktır.

hane alışverişini siz yapıyorsanız derhal bir liste oluşturun. Aylık ihtiyacınız meydana gelebilecek tüm ürünleri listeye yazın. Sonrasında market kataloglarına göz atın, hangi ürünün hangi markette daha indirimli olduğunu listede alakalı ürünün karşına iliştirin. Her şey bu kadar basit . Önemli olan ay nihayetinde cebinize kalacak para! Bu ay yapacağınız indirimli market alışverişiyle artırdığınız tutarla belki de internet faturanızı ödeyebileceksiniz, hiç olmazsa bir kısmını.

Bu arada söylememe gerek mhanecut mı bilmiyorum fakat hatırlatmış olayım, marketlerin güncel kataloglarına formel internet siteleri üzerinden basitca ulaşabilmeniz mümkündür.

hanede aş yapın, bilmiyorsanız pişirmeyi öğrenin

Arada sırada dışarıda aş eğlenceli olabilir fakat restoranlara giden harcfakatların sürekliliği vaziyetunde giderlerin gelirleri geçmesi kaçınılmaz olur. Bu vaziyet da elbette yüksek bir ihtimalle borçlanmayla sonuçlanır.

Bu nedenle hem daha sağlıklı hem de bütçe dostu olan yolu seçin. Yemeğinizi hanede yapın, hanede yiyin. Bilmiyorsanız da pişirmeyi öğrenin. Örneğin, İdil Tatari YouTube kanalında son radde basit aş tarifleri paylaşıyor. Yaptığı hane yapımı hamburarka n gerçekten lezzetli göründüğünü söylemem gerekiyor. Söz gelimi, hamburger, waffle ve dışarıda yiyebileceğimizi düşündüğümüz eşi yiyecekler için yüksek ücretler ödememiz gerek kalmiyor Bunları haneimizde yapabilmemiz mümkün.

Haftada en az üç kere yaklaşık 20 lira harcanarak dışarıda galip aşlerin gelirden 240 lira eksilttiğini unutmayın.

Kaliteli vakit geçirebileceğiniz yollar bulun

Ailenizle ya da arkadaşlarınızla kaliteli vakit geçirmek için onlarca lira harcfakatnız gerek kalmiyor Örneğin, yürüyüşe çıkabilir, şehrinizde düzenlenen ücretsiz tiyatro, açık hava konseri gibi faaliyetlere katılabilir ya da daha önce hiç gezmediğiniz müzeleri gezebilirsiniz. Daha önce yapmadıysanız, şehrinize ilişkin belediyelerin internet siteleri ya da faaliyet sitelerinden istikbal programlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sürekli çalışmanız fiziki ve psikolojik açıdan sizi olumsuz etkileyebilir. Bu vaziyet çalışma verimliliğinizi düşüreceği gibi aynı vakit da sağlıklı düşünmenize de mani olabilir. Başta kendiniz sonra aile ve arkadaşlarınız için vakit yaratmayı deneyin. Dinlenin, rahatlayın. temiz hava alabileceğiniz bir parkta oturmak ya da denize bakıp kafanızı dinlemeniz için ödeme yapmanız gerekmediğini biliyorsunuz.

Tüketim çılgını olmayın, tüketim kültürünü reddedin

Gazeteler, dergiler, telhaneizyon kanalları ve radyolar neredeyse tüm medya daha fazla harcfakat yapmamız hakkında bizi teşvik ediyor. sadece medya değil arkadaş çhaneremiz de çoğu vakit bilinçsiz olarak bizi tüketime yöneltebiliyor. Tüm bu teşvikleri refüze edin. Tüketim çılgını olmayın.

Mutsuzsanız, alışveriş yaparak mesut olabilirsiniz fakat ay sonu hesap ekstrenizi elinize aldığınızda mesut olmaya dhaneam etmeyeceksiniz. Yeni çıkan yegânenolojik ürünler, sözde moda akımının öngördüğü yeni elbiseler ya da yeni açılan son radde popüler bir restoranda akşam yemeği… Hiçbirini yapmak kuvvetunda değilsiniz.

Hem kısa hem de uzun döneme odaklanın

Bütçenizde hem kısa hem de uzun döneme odaklanmalısınız. Kısa dönemde dikkatli harcfakatlar ile yapacağınız tasarruflarla gelirinizden daha fazla artırıp birikim yapmaya başlayabilirsiniz. Kısa dönem birikimlerinizle de uzun dönemdeki istikbal planlarınızı şekillendirebilirsiniz.

Örneğin, kiradan kurtulmak ya da yeni bir hane almak gibi uzun dönemli finansal açıdan kuvvetlayıcı isyegânelerinizi gerçekleştirmeyi düşünün. Asgari ücretle geçinerek hane alacak parayı biriktirmek uzun bir vade gerektirse de imkansız değildir. En azından yeni bir hane için peşinat parası biriktirmek daha yakın vadede gerçekleşmesi mümkün amaçlar kapsamında olacaktır.

Giderlerinizi takip edin, bütçe planı yapmayı unutmayın

Rutin; kira, faturalar, ulaşım vb. gibi tüm giderlerin takibi için bütçe planı yapabilirsiniz. Bütçe planı yapmanız gelir ve gider dengesini korumanın yanı sıra size tasarruf yapabilmeniz için de çeşitli keşifler sağlar. Bütçe planı yaparak aynı vakit da giderlerinruhsat takibini de basitca yapabilirsiniz.

Kişisel Bütçe Planı Nasıl Yapılır?

Nereye ne kadar harcfakat yaptığınızı bilirseniz bütçeniz üzerinde hakimiyet kurabilmeniz o kadar basitlaşacaktır. Giderlerinizi her zaman takip edin, paranızın nerelere gittiğini bulun. Tasarruf amaçlarinizi gerçekleştirebilmek için net gelirinruhsat en az yüzde 15’ini birikim için ayırmaya çalışın.

Asgari ücretle geçinmek ve finansal amaçlarinizi gerçekleştirmek yapacağınız tasarruflar mümkün olacaktır.


loading...

Yorumunuzu Bırakın