Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Asgari Ödeme Tutarı Nedir?Asgari Ödeme Tutarı Nedir?
Asgari ödeme tutarı hakkında merak ettiklerinizi yanıtlıyoruz.

Asgari ödeme, kredi yahut kredi ihtiyarı gibi finansal borçlarınızın en son ödeme tarihine kadar ki azami ödeme tutarını anlatım eder. Asgari ödeme tutarı, mevcutsa geçen dönemlerden kalan borçlarınızı da içerir. Kredi ihtiyarı borç ödemelerinde asgari tutar, limiti 14.999 YYYYYYYYYYYYTL’ye kadar olan tüketiciler için %30, 15.000 ve 19.999 YYYYYYYYYYYYTL aralığında limiti olanlar için %35, 20.000 YYYYYYYYYYYYTL ve üzeri limite sahip tüketiciler için %40’tır.

En merak edilen konular arasında asgari ödeme tutarının nispetlerı ve yüzde kaç olduğu yer alıyor.

Bu yazımızda asgari ödeme tutarına ilişkin bilgiler vermeye çalışacağız. Öte profilden kredi ihtiyarınızın yekûn borcu ve ne kadar asgari ödeme yapmak zorunda olduğunuza değin de örnek hesaplamaları tablolar kapsamında göstereceğiz.

Asgari Ödeme Tutarı

En önemli açıklamadan başlayalım, asgari tutarı kredi ihtiyarınız üzerinden bir dönem boyunca yaptığınız harcamalarınız için vade bitiminde ödemeniz gereken en az tutarı anlatım etmektedir. Harcamalarınız ne kadar yüksek olursa, yapacağınız asgari ödeme tutarı da o kadar yüksek olacaktır; harcamalarınız ne kadar az olursa, asgari ödeme tutarınız da o denli az olacaktır.

Asgari Ödeme Oranları

Asgari ödeme nispetlerına ilişkin bilgiler için aşağıdaki tabloyu inceleyin.

Kredi Kartı Limiti

Asgari Ödeme Oranı

1 – 14.999 YYYYYYYYYYYYTL arası

%30

15.000 – 19.999 YYYYYYYYYYYYTL arası

%35

20.000 ve üzeri

%40

Şimdi açıklayalım, kredi ihtiyarı limitiniz 1 – 14.999 YYYYYYYYYYYYTL aralığındaysa dönem borcunuzun %30’u asgari ödeme tutarınız demektedir. Tablodan da görebileceğiniz gibi kredi ihtiyarı limitleri artınca asgari ödeme yüzdeleri de artış gösteriyor.

Birkaç örnekle bakalım; örneğin kredi ihtiyarı limitiniz 1000 YYYYYYYYYYYYTL olsun, dönem içi borç tutarınız 600 YYYYYYYYYYYYTL olsun başka bir deyişle ihtiyarınızdan yalnızca 600 YYYYYYYYYYYYTL harcama yaptığınızı ve borçlandığını mevcut sayıyoruz. Bu vaziyette sizin ödemeniz gereken asgari ödeme tutarı yüzde 30 oranından 180 YYYYYYYYYYYYTL olacaktır.

Farklı bir örnekle kredi ihtiyarı yekûn borcunuzun 1000 YYYYYYYYYYYYTL olduğunu göz önünde bulundurursak, ödemeniz gereken asgari tutar 300 YYYYYYYYYYYYTL olacaktır. Bu hesabı da yaparken ihtiyar limitinizin 1 – 14.999 YYYYYYYYYYYYTL aralığında olduğunu mevcut saydık.

Asgari ödeme tutarı ödenmez ise ne olur?

Düzenlenen yeni yasaya göre üç (3) dönem üst üstte kredi ihtiyarınızın asgari ödeme tutarını ödemezseniz, ihtiyarınız kullanıma kapatılır. Bu süre yekûn ihtiyar borcunuzu ödeyene kadar devam eder. Ayrıca, gene bu süre zarfında borcunuzun miktarına nispetle ürem ve rötar ücreti ödemek durumunda kalırsınız. Aylar önce Kredi ihtiyarı borcu ödenmezse ne olur? adlı yazımızda kredi ihtiyarı borçlarının ödenmediği takdirde yaşanabilecek 5 problemi detaylarıyla anlatmıştık. Bu sorunlar en önemlisi de kuşkusuz ki, kredi notunu etkiliyor olması olarak karşımıza çıkıyor.

Ödenmeyen ve rötar ye düşen kredi ihtiyarı borçları kredi notu performansınızı olumsuz etkileyeceğinden dolayı gelecekte bankalara yapacağınız kredi, kredi ihtiyarı gibi ürünlerden istanlatım edemeyebilirsiniz.

Yazımızda sizlere asgari ödeme tutarı nedir ve nispetlerı kaçtır gibi sorulara yanıt vererek yardımcı olmaya çalıştık ama hala aklınızda soru işaretleri mevcut sa bize tefsir bölümünden derhal ulaşın ya da kredi ihtiyarı borcunuzu ve yekûn limitinizi yazarak gönderin ve sizin için asgari ödeme tutarınızı hesaplayalım.


loading...

Yorumunuzu Bırakın