Apple’dan kötü haber!

Apple ile VirnetX arasında süren patent davasında yeni bir gelişme yaşandı. Apple, FaceTime uygulamasında VirnetX şirketinin patentlerini kullandığı için şirkete 302 milyon dolar tazminat ödeyecek. VirnetX’in, iMessage uygulaması için de Apple’a dava açması bekleniyor.
Apple’dan kötü haber!Apple’dan kötü haber!
  Apple, kaybettiği patent davası için VirnetX’e 302 milyon dolar tazminat ödeyecek. ABD’li teknoloji devi Apple, başını patent davalarından bir türlü kurtaramıyor. Apple’a gerek Samsung, gerekse de başka şirketler tarafından patent ihlali yüzünden açılan çok sayıda dava dosyası mevcut Bu davalardan bir tanesi de Apple ile VirnetX arasında geçiyordu. 2010 senesinde başlayan dava VirnetX tarafından açılmıştı. Şirket, Apple’ın FaceTime uygulamasında kullanılan emniyet parametrelerinin kendi patentli yazılımları olduğu gerekçesiyle Apple’a dava açtı. FaceTime, Apple cihazları arasında görüntülü konuşma uygulaması olarak biliniyor. Apple markalı cihazlarda stok aplikasyon olarak gelen FaceTime, böylelikle ilave aplikasyon gerektirmeksizin kullanıcılarının görüntülü konuşma yapmasına olanak sağlıyor. FaceTime, Apple cihazları arasında görüntülü konuşma uygulaması olarak biliniyor. Apple markalı cihazlarda stok aplikasyon olarak gelen FaceTime, böylelikle ilave aplikasyon gerektirmeksizin kullanıcılarının görüntülü konuşma yapmasına olanak sağlıyor. Söz konusu davanın 3. duruşmasında Apple’ın 302.4 milyon dolar tazminat ödemesine karar verildi. Bir evvelki duruşmada Apple’ın 625 milyon dolar ödemesine karar verilmişti. lakin temyize giden Apple, bu kararı bozdurdu. Tabii son duruşmadan 302.4 milyon tazminat kararının çıkmasıyla dava henüz nihayete ermedi. VirnetX’in davası ABD Temyiz Mahkemesi’nde de kazanması gerekiyor. eğer burada da kazanırsa VirnetX nihayetinde istediği patent tazminatını almış olacak.
Apple’dan kötü haber!Apple’dan kötü haber!
başka taraftan bu dava sonuçlansa bile, VirnetX ile Apple arasındaki patent davaları sona ermeyecek gibi görünüyor. zira Reuters’a göre Apple, iMessage uygulamasının emniyet parametrelerinde de yeniden ihlallerde bulundu ve VirnetX’in patentli yazılımlarını kullandı.
loading...

Yorumunuzu Bırakın