Antik Mısır’ın işçileri bulundu

Antik Mısır sezonunda yaşayan insanların iskeletleri incelendi ve enteresan sonuçlar çıktı.

Antik Mısır’ın işçileri bulunduAntik Mısır’ın işçileri bulundu

Antik Mısır’ın ameleleri bulundu

Antik Mısır sezonunda hayat ış olan insanların iskeletleri üzerinde yapılan çözümlemeler, binlerce sene evvel hayatın katlanılmayacak kadar ‘ağır’ olduğunu ortaya koydu. İskeletleri çözümleme edilen 3,300 senelık Mısırlıların 4te üçü, ağır nesneler taşımaktan ötürü mafsal bozukluğuna sahipken, üçte ikisinin en az bir adet kırık kemikle yaşadığı tespit edildi

Mısır’ın Minya eyaletinde, Nil Nehri’nin doğu yakasında kmeydan antik Amarna kentinde yapılan araştırmalar, Mısırlıların 3,300 sene evvel çok ağır hayat şartları altında yaşadığını ortaya çıkardı.

Mısır’ın 18’inci Hanedanlığı sezonunda (M.Ö 1353) hükümdarlık yapan Firavun Akhenaten’in inşa ettirdiği Amarna kentinde kazı yapan ilim insanları, 150’den fazla iskeleti çözümleme etti.

Dehemmiyetin başkent i olan Amarna kentinde, alt derslik tan amelelere, içini hazinelerle doldurduğu muhteşem tapınaklar inşa ettiren Akhenaten’in, amelelerinin sağlığına ve çalışma şartlarına hiç dikkat etmediği ortaya çıktı.

Scientific American sitesinin haberine göre, Amarna’nın mezarlığından çıkarılan kemikler, halkın yetersiz beslenme ve çok ağır nesneleri sürükleyip taşımaktan hastalık ve sakatlıklar yaşadığını, birçoğunun erken yaşlarda öldüğünü gösterdi.

Antiquity dergisinde yayımlanan araştırmada, antik Mısır toplumunun hayat tarzı hakkında da yeni bilgiler ortaya sunuldu.

FİRAVUN’UN DEĞİŞMESİYLE GÖRKEM KAYBOLDU

başkent Kahire’nin 350 kilometre güneyinde kmeydan Amarna, 17 sene boyunca antik Mısır’ın başkent i oldu.

Akhenaten, Amarna’nın güneş tanrısı Aton’a (veya Aten) adanmış bir kent olmasını istedi. Bu amaçla, yalnızca birkaç sene içinde tapınaklar, saray binaları ve haneler şehrin 4 bir yanına dağıldı. Şehrin başkent olduğu senelarda, 30 bin benlik bir nüfusa sahip olduğu ve çok sayıda saray yetkilisi, asker, amele ve köleye hane sahipliği yaptığı düşünülüyor.

ancak Akhenaten’in senelar süren gayretle inşa ettirdiği Amarna, firavunun ölümü ve yerine Tutankamon’un geçmesiyle başkent liğini yitirdi. Verimli ziraat arazilerine sahip olan kent, giderek terk edildi ve ehemmiyetini yitirdi.

Amarna’da araştırma yapan ekipte yer meydan İngiltere’nin Cambridge Üniversitesi’nden Anna Sthaneens, ‘Amarna’nın çok kısa bir sürede büyük bir kent haline gelmesi yüzünden barındırdığı halkın nasıl yaşadığı hakkında arkeologlara yeni bilgiler sunabileceğini’ belirtti.

AĞIR YAŞAM ŞARTLARI

Amarna’nın mezarlığı, takriben 10 sene evvel bölgede araştırmalar yaşan bir ekip tarafından ortaya çıkarıldı. Mezarlık açıldığında, alt derslik Mısırlılara ilişkin yüzlerce iskelet ve iskelet parçası bulundu.

Sthaneens ve meslektaşları, adları tarihte kaybolan bu insanların nasıl bir hayat biçimi olduğunu anlamak için 159 iskelet üzerinde çözümleme yaptı. Sonuçlar hiç de iç açıcı değildi:

Çocuklar yetersiz beslenme sebebiyle gelişimlerini normal bir şekilde tamamlayamıştı. birçok iskelette ise gene yetersiz beslenme sebebiyle kemiklerde oluşan gözenekler dikkat çekti.

LiveSsience sitesine konuşan Sthaneens, iskeletleri incelenen insanların ağırlıklı olarak bira ve ekmekten diğer beslenecek bir şey bulamadığını belirtti.

İskeletlerin 4te üçünde mafsal bozukluğu tespit edilirken, üçte ikisinde en az bir adet kırık kemik olduğu görüldü. Bu sonuçlar, amele olarak çalışan Mısırlıların çok ağır yükler altına girdiklerini, ağır nesneleri sürükleyerek taşıdıklarını, bunların üstüne de yetersiz beslendiklerini ortaya koydu. Araştırmacılar, bu insanların birçoğunun vasati 30 yaşlarında öldüğünü tahmin ediyor.

İNSAN AĞIRLIĞINDA TUĞLALAR

Araştırmacılar, bu kadar ağır şartlarda yaşayan antik Mısırlıların taşımak zorunda kaldığı nesnelerin ne olduğunu anlamak için mezarlığın yakınlarındaki antik binaları inceledi.

vasati bir taş bloğun ağırlığının 70 kilo olduğunu belirleyen araştırmacılar, çok kısa sürede inşa edilen kentde çalışan amelelerin sebep mafsal bozukluğu yaşadığını da anlamış oldu.

Kahire’deki Amerikan Üniversitesinde Mısır ilimci olan Salima İkram, “Bu araştırma çok büyük ehemmiyet taşıyor. Büyük nüfuslu bir meydan da alt derslik Mısırlılara ilişkin bu kadar fazla kalıntı elde etmek az bulunacak bir fırsat” söyledi

Antik Mısır’a ilişkin olan mezarlıkların büyük kısmı üst derslik insanları içerdiği için, amele ve köleleri içeren mezarlıklar uygarlığın geçmişine bakabilmek için ayrı bir ehemmiyet taşıyor.

 

Kaynak:ntvmsnbc

loading...

Yorumunuzu Bırakın