Altının Fiyatını Etkileyen 8 Faktör

Altının Fiyatını Etkileyen 8 FaktörAltının Fiyatını Etkileyen 8 Faktör
Altın Fiyatı

Yediden yetmişe herkes  için en büyük yatırım aracı olan altının piyasa fiyatını tesirleyen faktörleri bilmiyorsanız, altın neye göre yükselir ya da altın neye göre düşer sorularının cevaplarını şimdi öğrenmenin tam zamanı.

Dünya Altın Konseyi, altının fiyatını tesirlen faktörleri açıkladı.

WGC (World Gold Council)’e göre altının piyasa fiyatı aşağıdaki 8 faktöre göre tesirleniyor.

1. Maden Üretimi

Geçtiğimiz yıllarda özellikle son 10 yıl içersinde altın üretimi aşamalı olarak düştü. Altını çıkarma maliyeti yükselirken madencilik edüstrisinde şirketler az sayıda yeni kaynak bulabildiler. Tüm bu gelişmeler altın arzını düşürdü.

iki İstikrarsız Finansal Koşullar

Altın son aylarda negatif getiri yaratmayan birkaç yatırım aracından birisi Finansal sıkıntılar özellikle Avrupa devletlerinde ortaya çıkınca altın gene yatırımları korumanın bir aracı oldu.

3. Mücevher talebi

2008 yılının sonlarına doğru büyük bir düşüşe giren küresel mücevherat talebi 2010’un ilk çeyreği ile beraber gene güç kazandı. Çin, Orta Doğu ve Hindistan gibi mücevher talebinin yüksek olduğu ülke ve bölgelerde ekonomik iyileşme de yaşanınca altın mücevheratında yukarı doğru bir trend gözlemlenmeye başladı.

dört Endüstriyel Talep

Talep artışı yalnızca mücevherat değildi. 2009’un ilk çeyreğinde kötü vaziyette olan endüstriyel talep gene güçlenerek altın fiyatlarına tesir eder bir seviyeye geldi.

5. Yatırım Kaynaklı Talep

Hem müessesesel hem de bireysel yatırımcılar altın ile portföylerini çeşitlendirmelerinin faydasını gördüler. Altın içeren portföyler belirsizlik taşıyan piyasa koşulları içinde daha iyi performans gösterdiler.

6. Servet Saklama

Altın enflasyona karşı önemli bir hedge (garantileme) aracı. Reel değeri kısa vadede değişkenlik gösterse de satın alma gücü uzun yıllar stabil kalabiliyor. Ekonomiyi canlandırma harcamaları nedeniyle oluşan yüksek enflasyon beklentisi orta vadede altına yönelimi canlandırabiliyor.

7. Hedge Etme

Altının bir tarihî rolü mevcut Dolar ve Euro’nun diğer kurlara karşı zayıf kalması durumunda gene servet saklamak için uygun bir araç haline gelmesi, Euro bölgesinde bütçe açıklarının ve ülke borçlarının artması yatırımcıları servetlerini korumak için altına ve Euro dışında diğer kurlara yönlendiriyor.

8. Kolaylaşan Altın Yatırımı

Emtialara bağlı olabilen Borsa Yatırım Fonları (Exchange Trade Funds) birçok yeni işletmeciye dolaylı yoldan da olsa altının kapısını açtı. Bu enstrümanların altının kısa süre içinde başka araçlarla takasını çabuklaştırması talebin de artmasına sebep olarak ortaya çıktı.

Yukarıda yazmış olduğumuz maddeler altın fiyatını tesirleyen başlıca faktörlerdir.


loading...

Yorumunuzu Bırakın