Altın Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

Yatırım alışkanlıklarınızdan vazgeçmek zorunda değilsiniz. Bankalardan altın hesabı açarak, güvenli bir şekilde altına yatırım yapmaya devam edebilirsiniz. Altın hesabı nedir, nasıl açılır ve nasıl kapatılır gibi ihtiyacınız meydana gelebilecek tüm esas soruların yanıtları bu yayında.

Altın Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?Altın Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?
Altın hesabı nedir, nasıl açılır?

Tasarruflarını altın alarak değerlendirmek isteyen herkesin güvenli bir şekilde kullanabileceği bankaların altın hesapları birçok avantajı da beraberinde getiriyor.

Bu yayında altın hesabına değin avantajlar ve altın hesabıyla alakalı esas bazı bilgilerden bahsedeceğim.

Altın Hesabı Nedir?

Altın hesabı, altın fiyatlarında meydana gelen düşüşler yahut yükselişlerden etkilenen bir mevduat ürünüdür.

Altın hesabı, çoğu bankada vadesiz olarak açılır lakin bazı bankalar vadeli altın hesabı açmaya da olanak sağlamaktadır. Vadeli altın hesabı ile hesabınızdaki gram altın tutarı oranında nema geliri elde etmeniz mümkündür lakin Vadesiz altın hesabı ile nema geliri elde etmek mümkün değildir.

Hem vadeli hem de vadesiz altın hesaplarının en önemli ortak yanı; piyasada yaşanan altın fiyatlarının düşüş ve yükselişlerinden etkileniyor olmalarıdır. başka bir deyişle hesabınızda bulunan altının değeri piyasadaki altın fiyatlarıyla paralel olarak değişiyor ve altın fiyatlarını etkileyen faktörler sonucunda yaşanan düşüş ve yükselişler doğrudan hesabınıza anlık olarak yansıyor.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Eğer altın hesabı açmak istediğiniz banka müşterisi iseniz, bankanızın; telefon bankacılığı, web şube, mobil aplikasyon yahut ATM kanallarını kullanarak altın hesabı açabilmeniz hızlıca ve kolaylıkla mümkün olur.

lakin ilk defa hesap açacaksanız, hesap açmak istediğiniz banka şubesine başvuru yapmanız gerekir. Başvurunuz sırasında nüfus cüzdanınızın yanınızda bulunması yeterlidir.

Altın Hesabının Avantajları Nelerdir?

Bankada bulunan altın hesabınız ile tatil günleri de dahil olmak üzere 7 gün 24 saat altın alımı ve satımı yapabilirsiniz. Altın altımı YYYTL gram yahut çeyrek olarak yapılabilir. Örneğin, hesabınıza 30 lira karşılığında gram altın alımı yapabileceğiniz gibi istediğiniz gram miktarı karşılığında da alım yapabilmeniz mümkündür. Aynı şekilde altın satmak istediğinizde de YYYTL gram vb. seçeneklerle yeğleme ettiğiniz miktara göre satım yapabilirsiniz.

Altın alımını bankanızda bulunan Vadesiz YYTL hesabınızdan aktaracağınız tutarla yapabilirsiniz. Altın hesabınızdan bozmak (nakde çevirmek) istediğiniz tutarı da benzeri şekilde Vadesiz YYTL hesabınıza 7 gün 24 saat aktarabilirsiniz.

Bankalardan açılacak altın hesabıyla, alışık olduğunuz altın yatırımına güvenli bir şekilde devam edebilirsiniz. Altınlarınız bankalarda kaybolma ve çalınma risklerinden korunur. Diğer profilden alım ve satım sırasında işçilik gibi masraflar ödemeniz gerekmez. Eski ve yeni tarihli altın sorunu de yaşamazsınız. Aynı vakitte istediğiniz tutarda da altın alımı yapabilmeniz de mümkün olur.

Altın hesabı açmadan önce nelere dikkat edilmeli?

Bazı bankalar altın hesaplarından hesap işletim ücreti alsalar da yeni nesil şubesiz bankacılık hizmetleri bu tür mevduat ürünlerinden herhangi bir masraf almıyor. Bu nedenle şubesiz bankacılık hizmetlerinden hesap açmayı yeğleme edebilirsiniz.

Çoğu banka altın hesabı açmak isteyen müşterilere, ellerinde bulunan altınları altın hesaplarına taşıyabilecekleri seçenekler sunuyor. Eğer yastık altında tutuğunuz altınlarınız varsa hesap açılışı sırasında altınlarınızı o günkü değerden hesabınıza aktarabilirsiniz. Bu aplikasyonyla altınlarınız bankaların profesyonel eksperleri tarafından kontrol edilerek hesaplanır ve o günkü değeriyle hesabınıza aktarılır.

Altın hesabı nasıl kapatılır?

Altın hesabınızı, bankanızın şubelerinden, web, mobil aplikasyon, telefon bankacılığı yahut ATM’leri aracılığıyla kapatabilirsiniz. Hesabınızı kapatmadan önce altınlarınızı o günkü değeri üzerinden nakde çevirerek, vadesiz hesabınıza aktarmanız gerekebilir.


loading...

Yorumunuzu Bırakın