Akıllı telefonlarınız sizi dinliyor olabilir mi?

Her şey bir trafik kazasıyla başladı.

Annem gelip bir aile dostunun Tayland’da trafik kazasında öldüğünü söylediğinde ütü yapıyordum.

Cep telefonum arkamdaki tezgahın üstündeydi.

Bir müddet sonra telefonumu elime alıp arama motorunu açtığımda bana önerilen arama konularının kafanda dostumuzun adı ve “Tayland’da motosiklet kazası” haberi var dı.

Akıllı telefonlarınız sizi dinliyor olabilir mi?Akıllı telefonlarınız sizi dinliyor olabilir mi?

Çok şaşırmıştım. Çünkü annemle konuşurken telefonu kullanmamıştım. Ellerim doluydu.

Kazanın detaylarına telefonumda bakıp sonra unutmuş olabilir miydim? Yoksa telefonum beni dinliyor muydu?

Bundan kime söz etsem bana eş hikayeler anlattılar. Çoğu da tanıtımlarla alakalıydı

 

Bir arkadaşım ilk defa migren ağrısı çektiğinde erkek arkadaşına bundan söz etmiş. Ertesi gün Twitter’da bir migren destek grubu tarafından takip edilmeye başlanmış.

diğer bir arkadaşım kız kardeşiyle vergi konusunda uzun müddet sohbet ettikten sonra ertesi gün Facebook hesabında söz konusu vergi meselesi konusunda danışmanlık hizmeti veren vergi uzmanlarının tanıtımlarını görmüş.

Pek çok kişi belirli bir yapıt ya da tatil yerinden söz ederken kısa bir müddet sonra ekranlarında aynı alanda tanıtım gördüklerini söylüyor.

İçerik paylaşım sitesi Reddit buna eş öykülerle kesif

Örneğin bir gazeteci eşiyle arabada regl sezonu konusunda konuştuktan sonra her webe girdiğinde hijyenik ped tanıtımları görüyormuş.
uslu telefonun kulağı var

Peki telefonun mikrofonu açılıyorsa ve telefon müddetkli veri aktarıyorsa pilin hayatının çok daha kısa ve kişi sel veri kullanımının tavana vurması gerekmez mi?

Pen Test Partners Şirketi’nden siber emniyet uzmanı Ken Munro ve meslektaşı David Lodge’a bir uslu telefon uygulamasının bu şekilde ajanlık yapıp yapmayacağını sordum.

Haberimiz olmadan dinleniyor olabilir miydik?

Munro “Başta ikna olmamıştım, kişi sel öykülere dayanıyor gibi görünüyordu” diyor.

yalnız cevap hepimizi şaşırtarak “evet” oldu.

Akıllı telefonlarınız sizi dinliyor olabilir mi?Akıllı telefonlarınız sizi dinliyor olabilir mi?

“Tek yapmamız gereken var Google Anroid faaliyetini kullanmak oldu. Bunu işimizi kolaylaştıracağı için seçtik” diye konuştu Munro.

Munro “Telefondaki mikrofonu kullanma izni aldıktan sonra webte bir dinleme sunucusu kurduk. Telefonun mikrofonunda duyulan her şey, dünyanın neresinde olursa olsun bize art döndü ve biz de o konuyla alakalı hususi tanıtımlar gönderdik” diye konuştu.

Bu sistemi kurmak uzmanların 2 gününü almış.

Sistem mükemmel değil yalnız gerçek vakitte kilit kelimeleri belirleyebilmiş.

Deneyler esnasında telefonun pilindeki düşüş asgari düzeyde olmuş ve kablosuz web kullanınca veri kullanımında da artma ham

“Kullandığımız kodlamaların çoğu hâlihazırda webte var dı” diyor Lodge “Kullanıcı ne olduğunu anlamayacaktır. Apple ve Google ise bunu görebilir ve durdurabilir. fakat yaratmak oldukça kolay” diye de devam ediyor.

Munro ise artık duyduğu şüphelerden kurtulduğunu söylüyor.

“Bunun yapılabileceğini ispatladık, çalışıyor. Şu anda bu gerçekleşiyor mu? Büyük olasılıkla” diyor.

Teknoloji devleri kabul etmiyor

anne teknoloji firmaları ise bu görüşe karşı çıkıyor.

Google bir kişinin sözlerini ses tanıma komutu olan “OK Google” demeden evvel tanıtım ya da diğer hedefler için katiyen kullanmadıklarını dedi

Google ayrıca bu şekilde elde edilen sesleri üçünü taraflarla paylaşmadıklarını da savundu.

Şirket kullancının bilgisi olmaksızın onlardan bilgi toplayan aplikasyonlara ruhsat vermediğini ve bunu ihlal edenlerin de Google Play Store‘dan kaldırıldığını ekledi.

Facebook da BBC’ye yaptığı açıklamada markaların mikrofon verilerinden elde edilen verilere dayanan tanıtımlarına ruhsat vermediğini ve bu bilgileri asla üçüncü taraflarla paylaşmadığını belirtti.

diğer teknoloji şirketleri de bu sistemi kullandıkları iddiasını yalanladı.(BBC)

loading...

Yorumunuzu Bırakın