Akıllı Telefon ile kan tahlili dönemi!

Vazgeçilmez bir parçamız haline gelen uslu telefonlar, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde geliştirilen yazılım yüzünden artık kan tahlili yapabilecek.
Akıllı Telefon ile kan tahlili dönemi!Akıllı Telefon ile kan tahlili dönemi!
Kan fotoğrafını çekerek, tahlil yapıyor! 2010 senesinde gündeme gelen Cep telefonuyla kan tahlili yapılabilir mi? sorusu, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) tarafından geliştirilen yazılım yüzünden nihayet müspet bir yanıt buldu.   uslu telefon ile kah tahlili yapılmasına olanak tanıyan sistem nasıl çalışıyor? Özel bir kağıt üzerine damlatılan kanın fotoğrafını çekerek tahlil yapılmasını sağlayan yazılım konusunda izah yapan Yrd. Doç. Dr. Ümit Hakan Yıldız, bütün hastalıkların kısa sürede, daha düşük bir maliyetle öğrenilebilmesini sağladıklarını anlatım etti. BİORGB isimli proje dahilinde geliştirilen yazılımın tespit edebildiği hastalıklar arasında Hepatit B, Hepatit C, HIV virüsü ve Grip’in yanı dizi bazı kanser türleri yer alıyor.
Akıllı Telefon ile kan tahlili dönemi!Akıllı Telefon ile kan tahlili dönemi!
sıhhat taramasında tıbbi cihazlara olan gereksinimi büyük oranda ortadan kaldıran yazılım, suni kan kullanılarak yapılan testlerde büyük bir başarı sağlamış vaziyette
loading...

Yorumunuzu Bırakın