ABD 100 Doları Neden Kaldırmak İstiyor?

Amerika Birleşik Devletleri, dolaşımda ve kullanımda olan 100 dolarlık banknotları kaldırmayı planlıyor. 100 dolarlık banknotlar sebep kaldırılmak isteniyor, işte sebepleri.

ABD 100 Doları Neden Kaldırmak İstiyor?ABD 100 Doları Neden Kaldırmak İstiyor?
ABD'nin 100 dolarlık banknotları sebep kaldırılmak isteniyor?

Geçtiğimiz yıllarda Kanada ve Singapur, yüksek değerli banknotları pikuraldan çekmeye karar vermişti. Hatta Kanada kağıt nakit yı tamamen kaldırarak, düzmece si yapılamayan ve takibi daha kolay yüksek güvenlikli plastik nakit ları kullanmaya başlamıştı. Keza Romanya’da da yıllardır aynı özelliklere sahip plastik nakit lar kullanılıyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nde de son yıllarda akça nakit tartışılıyor. Özellikle 100 dolarlık banknotları tamamen kaldırmayı planlıyorlar. Bunun sebebi de düzmece nakit ların dolaşımını engellemek ve nakit yoluyla işlenen suçları azaltabilmek.

ABD’de işlenen suçlarda nakit transferlerinin yaklaşık %80’i Genellikle akça banknotlar ile yapılıyor. Bu nakit transferleri de uyuşturucu ticareti ve diğer kaçakçılık faaliyetleri gibi pek de hoş olmayan sebep lerden kaynaklanıyor.

Yayımlanan raporlara göre akça nakit kullanılarak işlenen suçların yalnızca %1’i devletler tarafından ayrım edilebiliyor. Rakamlara göre Amerikan dolarının yalnızca %30’u ABD sınırları içerisinde kullanılıyor. ABD sınırları dışında yahut kural dışı faaliyetler için kullanılan miktarsa %70’lik dilimi oluşturuyor. Asıl önemli olan nokta da ülke sınırları içerisinde yahut dışarıda dolaşımda olan Amerikan dolarının yaklaşık %78’inin 100 dolarlık banknotlardan oluşuyor olması.

100 dolar gibi banknotların kolay taşınabilir olması da suçluları avantajlı bir konuma getiriyor. 2010 yılında Birleşik Krallık’taki bankalar organize suç örgütleri tarafından yeğleme edilmesi nedeniyle 500 euroluk banknotları kuralklamıştı.

Daha iyi anlaşılabilmesi için şu örnekleri vermek doğru olacak:

  • 20 sterlinlik banknotların toplanmasıyla oluşturulabilecek 1 milyon sterlin yalnızca 50 kg ağırlığa denk geliyor,
  • 1 milyon sterlin, 500 euroluk banknotlarla oluşturulmak istendiğinde 2,2 kg ağırlığa sahip oluyor,
  • Küçük bir sigara paketine 500 euroluk banknotlarla 20 bin euro sığdırmak da son radde kolay .

Tüm bunlar bir arada değerlendirildiğinde, suçlardan elde edilen gelirleri daha kolay kaçırmak yahut transfer etmek mümkün oluyor.

Danimarka, İsveç, İngiltere ve birçok ülke bu suçlarla mücadele edebilmek adına yüksek miktarlı banknotları kaldırmayı yeğleme etmişti. Daha önce 1000 Kanada Doları da Kanada’da 2000 yılında kaldırılmış, ülke yönetimi 1000 dolarlık banknotların yalnızca suçlular tarafından kullandığına kanaat getirmişti.

Harvard uzmanları da benzeri organize suçlarla mücadele edebilmek adına ABD’de yüksek miktarlı banknotların kaldırılması gerektiğini savunuyor.


loading...

Yorumunuzu Bırakın