‘İtalyan Zuckerberg’: Matteo Achilli

“Bazen 22 yaşında olduğumu unutuyorum” diyor firma talebesi Matteo Achilli.

Matteo’nun Eylül ayı sonuna kadar bir profilden hukuk, teknoloji ve finans derslerini geçmeye çalışırken bir profilden da sanal ortamda etkinlikler gösteren iş ve amele bulma şirketi Egomnia’yı dünyaya açacak olması pek de şaşırtıcı değil.

Google ve Microsoft’la ortaklık anlaşmaları yapacak olan Matteo, birisinci sınıf şirketler Vodafone, Bulgari, Generali ve Ericsson’a da hizmet sunacak.

Egomnia şirketini kurma fikri, sadece üç sene evvel idadi son sınıf tayken aklına gelen birisi için hiç de fena planlar değil.

‘İtalyan Zuckerberg’: Matteo Achilli‘İtalyan Zuckerberg’: Matteo Achilli

“Başvurduğumuz üniversitelerin sırallakin larına bakarız” seyleyen Matteo, şirketi kurma fikrinin nasıl oluştuğunu şöyle anlatıyor: “Ben de, ‘neden şirketlere de, arayanlarla alakalı o pozisyonlara uygun olup olmadıklarını gösterecek eş bir sırallakin yapmayalım’ diye düşündüm.”

Çok kolay bir düşünce gibi görünse de, şirket kuracak kâfi parası olmayan bir talebe için zorlu bir süreç.

“Maalesef İtalya’da risk sermayesi fonu ve yeni kurulan şirketler için kuluçka merkezleriyle oluşan bir ekosistem yok” seyleyen Matteo, web sayfasına bir algoritma kurmaları için uzman kod yazılımcılarına gitmiş.
Öğrencilerle çalıştı

Bilgisayar programcıları da Matteo’dan cebinde olmayan 100 bin euro’yu istemiş. Şirket fikri orada ölebilecekken bu sefer de yazılım okuyan talebelerin kapısını çalmış.

Öğrenciler, bu fiyatın onda birisine Matteo için algoritma kurmayı kabul etmiş. Bu parayı da babasının yardımıyla denkleştirmiş.

Peki lakin hangi şirket elinde sadece bir algoritma olan 19 yaşında olan bir genci ciddiye alır ki?

Bocconi Üniversitesi, Avrupa’nun en prestijli firma ve iktisat üniversitelerinden birisidir. diğer bir talebenin bu proje ve düşünce konusunda yazması üzerine memleket çapında web sitelerinde yer meydan Egomnia’ya ilk destek de Matteo’nun daha birisinci seneında Bocconi’den geldi.

Egomnia etkinliklere geçtiğinde web sitesine kayıtlı 1000 talebe ve 20 şirket vardı.

Matteo, Bocconi Üniversitesi’nin kariyer hizmetlerinin takriben 100 şirketle bağlantısı olduğuna dikkat çekiyor.

Asıl servete ise, İtalya’nın en etkin dergilerinden Panorlakin ’nın kapağını Matteo’ya ayırıp Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’e atıfla, Matteo için “İtalyan Zuckerberg” başlığı atmasıyla ulaştı.

dergi kapağıyla gelen servet

dergi kapağı, Facebook’un tarihin en büyük halka arzlarından birisisini gerçekleştirerek New York menkul Değerler Borsası’na kote olmasıyla aynı döneme denk geldi.

Şirketler bir anda ‘İtalyan Zuckerberg’ konusunda daha çok bilgi sahibi olmak ve şirketlerine nasıl katkı sağlayabileceğini bilmek istedi. Aralarında Microsoft’un da bulunduğu şirketler Matteo’yu kanatları altına aldı.

İki seneın peşinden Egomnia’nın aza zat sayısı 250 bine, hizmetlerinden faydmeydan an şirket sayısı da 700’e çıktı.

Matteo başlarda gençliğinin iş dünyasında kendine mani oluşturduğu görüşünde olsa da artık değişik düşünüyor:

“Şimdi webte tarih yazıyoruz.”

“Asıl profesyoneller gençler, saçı beyazllakin mış olanlar.”

“22 yaşında olan bir gencin bunu yapması gerçekten bir yenilik. Başlarda yaşımın ufak olmasının bir problem teşkil edeceğini düşünmüştüm lakin şu an başarımın gençliğimden kaynaklandığını anlıyorum.”

Başarısı artık İtalya sınırlarının dışına çıkıyor. sadece birkaç ay içinde İtalya dışındaki ilk ofisini Brezilya’nın Sao Paulo kentine açacak.

Sayfasının ayrıca bir İngilizce bir de Portekizce sürümü olacak. diğer profilden şirketler de sayfanın özel hizmetlerinden faydmeydan abilmek için fiyat ödemeye başlayacak.

konusunda bir film de çekiliyor. Yapımcılar Matteo’nun kendi hayatının anlatılacağı filmde ‘kendisini oynlakin sını’ isteseler de o bu teklifi reddetti.

Belki de filme ayıracağı zlakin nı, hukuk, teknoloji ve finans sınavlarını geçmek için kullanacak…
Kaynak:BBC Türkçe

loading...

Yorumunuzu Bırakın