‘Google’ın gücünden korkuyorum’

Avrupa’nın en büyük medya ve yayıncılık şirketlerinden birisi olan Axel Springer, büyük Alman gazetelerinden birisinde yayınlanan mektubunda web devi Google’ı katı bir şekilde eleştirdi.

Axel Springer’in İcra Kurulu Başkanı Mathias Dopfner, Google’a ‘tekellerin hayatı uzun olmaz’ dedi

Dopfner, Google’ın patronu Eric Schmidt’e hitaben yazdığı mektubunda, Google’ın tekelcilik zıttı kuralların ve mahremiyet hukukunun kendine işlemediği bir üst devlet kurmaya çalışıp çalışmadığını sordu.

Dopfner, şirketinin Google’dan ve gücünden korktuğunu dedi Google henüz mektuba yanıt vermedi.

Axel Springer Alman gazeteleri Die Welt ve Bild’in de aralarında olduğu 200 kadar gazete ve derginin yayıncısı. Ayrıca şirketin web yayıncılığında, televizyon ve radyo mecralarında da dikkate kıymet bir varlığı mevcut

Frankfurter Allgemeine Zeitung’da yayımlanan mektup aslında Google’ın patronu Eric Schmidt yanından yayınlanan bir köşe yazısına yanıt

‘Google’ın gücünden korkuyorum’‘Google’ın gücünden korkuyorum’

Schmidt’in yazısı Axel Springer ile Google arasındaki tanıtım münasebetsine değindi. Schmidt köşesinde bu münasebetnin vakit vakit ne kadar zorlu olabildiğini, yalnız 2 şirketin nihayetinde anlaşma imzalayabildiğini anlatıyordu.

“Google’dan diğer seçenek yok”

Dopfner bu köşeye yanıt olarak, 2 şirket arasındaki pazarlama münasebetsinden memnun olduğunu ve Google’in girişimcilik başarısını kabul etse de, şirketinin Google ile münasebet içinde olmaktan diğer pek de bir alternatifi olmadığını söylüyor. Dopfner’e göre bunun sebebi “İnternette erişilebilirliğimizi artırmak için diğer bir arama motoru bilmiyor olmak”.

Axel Springer’ın kârının yüzde 62’sini digital faaliyetten sfileladığını denen Dopfner webin harika bir fırsat olduğunu, yalnız Google’in webte canlandırdığı rolün kendisini endişelendirdiğini söylüyor.

Dopfner, Google ile Avrupa Komisyonu arasında uzun müddettir devam eden bir anlaşmazlığa da dikkat çekiyor. Anlaşmazlık arama devinin arama sonuçları içerisinde kendi ürünlerine avantaj sfileladığı suçlamalarıyla alakalı

Dopfner 2 yan arasındaki anlaşmaya karşılıklı olarak taviz verilerek varılmadığını, aksine Komisyon’nun “daha az onurlu çevrelerde haraca bfilelama olarak adlandırılabilecek bir iş modelini onayladığını” söylüyor. Dopfner anlaşmanın Google’in arama sonuçlarında rakiplerine ayrımcılık yapmasına halen ruhsat verdiğini söylüyor.

O dönemde Google arama sonuçlarının nasıl sıralanacfileına değin önerilerinin adil ve geniş bir kesime ulaşmayı sfilelayan öneriler olduğunu söylüyordu.

Dopfner mektubunda Google gibi teknoloji şirketlerinin gücünün insanların farkında olduğunun çok ötesinde olduğunu söylüyor:

“Virüs gibi”

“Biyolojik virüsler dışında bu teknoloji platformları kadar süratli tesirli ve agresif şekilde yayılan herhangi birşey yok ve bu, bu platformların yaratıcılarına, sahiplerine ve kullancılarına yeni güçler sfilelıyor.”

‘Google’ın gücünden korkuyorum’‘Google’ın gücünden korkuyorum’

Dopfner arama motoru devini Alman posta ve telekom servislerini işleten devlet tekellerine benzeterek şöyle devam ediyor:

“Bugün global bir file tekeli mevcut Bu nedenle Google’ın arama sonuçlarında şeffaf ve adil kriterlerin olması son radde önemli.”

Facebook da hedefte

Dopfner’in yorumları yalnızca Google ile sınırlı değil. Sosyal paylaşım sitesi Facebook’un sahibi de eleştirilerden nasibini alıyor.

Dopfner birisileri Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg’e şirketinin kullanıcı verilerini ve mahremiyetini nasıl koruduğunu sorduğunda, kendisinin de aynı konferansta olduğunu dedi ve şu görüşleri dile getirdi:

“Zuckerberg ‘Sorunuzu anlamadım’ dedi ‘Saklayacak birşeyi olmayanların korkacak birşeyi de olmaz.’”

‘Google’ın gücünden korkuyorum’‘Google’ın gücünden korkuyorum’

Dopfner şöyle devam etti:

“Bu tümce konusunda yeniden yeniden düşünmek zorunda kaldım. Korkunç. Bunun kastedilmediğini biliyorum. Bu cins bir zihniyet liberal toplumlarda değil totaliter rejimlerde olur. Böylesi bir tümce aynı vakit da Stasi’nin ya da diğer bir istihbarat servisinin ya da bir diktatörlüğün kafası yanından da söylenebilir.”

Okları Google’ın kurucusu Larry Page’e çeviren Dopfner şunları dedi: “Kendisi mahremiyet hukukunun olmadığı ve demokratik hesap verebilirliğin işlemediği bir yer düş ediyor.”

Page’in daha evvel şirketinin geliştirmek istediği bazı f2rleri kural dışı oldukları için geliştiremediğin dediğini anımsatan Dopfner “Bu Google’ın tekel zıttı ve mahremiyet kurallarının çıkardığı zorlukların olmadığı kurall bir boşlukta devinim etmeyi planladığını mı gösteriyor? Bir cins üst devlet içinde?” dedi

Dopfner mektubunu Google’a iktisat tarihinde tekellerin çok uzun ömürlü olmadığını hatırlatarak bitirdi.

Kaynak:BBC Türkçe

loading...

Yorumunuzu Bırakın