‘Darbe girişimi’ Türk lirasına değer kaybettirdi

Askeri darbe girişiminin ardından Türk Lirası'nda hızlı bir satış dalgası yaşandı. Pazartesi piyasaların açılışıyla Türk varlıklarındaki satışın devam edebileceği tahmin ediliyor.

‘Darbe girişimi’ Türk lirasına değer kaybettirdi‘Darbe girişimi’ Türk lirasına değer kaybettirdi
15 Temmuz 2016 darbe girişimi sonrası Türk lirası ne oldu?

Dün ülkemizde yaşanan darbe girişimiyle büyük şok yaşadık. Darbe girişimi neticesinde Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu 2800’den fazla kişinin gözaltına alındığı bildirilirken, 265 vatandaşımızın hayatı kaybetmesi sebebiyle de büyük üzüntü yaşamaya devam ediyoruz.

Dün akşam saatlerinde Boğaziçi Köprüsü’nün askeri araçlarla yegâne yönlü kapatılmasının ardından ortaya atılan ‘darbe’ iddialarına yönelik ilk formel açıklama Başbakan Binali Yıldırım’dan gelmiş, Başbakan iddiaları doğrulayarak duruma ‘kalkışma girişimi’ şeklinde açıklık getirmişti.

Dolar 3 lirayı aştı

Başbakanın formel nitelikyegânei ilk açıklamasının ardından o dakikalarda Türk lirası değer kaybetmeye başladı. Açıklama öncesinde 2,89 olan Dolar/TL kuru, açıklama sonrasında 3,05 seviyesine kadar yükseldi ve ardından 3,0198 seviyesine art çekildi.

‘Darbe girişimi’ Türk lirasına değer kaybettirdi‘Darbe girişimi’ Türk lirasına değer kaybettirdi
Türk lirası. Kaynak: WSJ Market Data Group

ABD doları yüzde 4.2 değer kazanırken, Türk lirası karşısında Ekim 2008’den itibaren görülen en büyük yükselişi kaydetti. Türk lirası da aynı tarihten bu yana en katı düşüşü yaşadı. Dolardaki yükselişe paralel olarak Euro da 3.3 lira sınırını aşarak 3.32 liraya kadar yükseldi. Aynı şekilde altında da yükseliş oldu.

iShares MSCI Türkiye ETF’leri düştü

‘Darbe girişimi’ Türk lirasına değer kaybettirdi‘Darbe girişimi’ Türk lirasına değer kaybettirdi
iShares MSCI Türkiye ETF – Kaynak: WSJ Market Data Group

iShares MSCI Türkiye ETF‘leri ABD’de işlem gününün nihayetinde yüzde 2.5 düştü.

Reuters’da yer meydan bir haberde ABD borsaları darbe girişimi öncesinde kapandı lakin vadeli borsalarda Türkiye’de yaşanan olayların sebebiyle düşüşün olduğu belirtildi.

Pazartesi günü piyasaların açılışıyla Türk varlıklarındaki satışların devam edebileceği tahmin ediliyor.


loading...

Yorumunuzu Bırakın