8 Soruda Off-shore (Kıyı) Bankacılığı

Dünyadaki varlıkların yaklaşık 30 trilyon doları kıyı bankalarında, vergi cenneti ülkelerde saklanıyor. Off-shore (Kıyı) Bankacılığı hakkında bilmeniz gerekenler.

8 Soruda Off-shore (Kıyı) Bankacılığı8 Soruda Off-shore (Kıyı) Bankacılığı
Off-shore Kıyı Bankacılığı Nedir?

Dünyada üzerindeki varlıkların yaklaşık 30 trilyon doları Off-shore bankalarında, vergi cenneti ülkelerde saklanıyor. Kıyı (Off-shore) Bankacılığı başta vergi olmak üzere birçok avantaj sağlıyor.

8 maddede soru ve cevaplarla Off-shore (Kıyı) Bankacılığı hakkında bilmeniz gerekenler:

Off-shore ne demek?

Off-shore İngilizce bir sözcük dir. Türkçe karşılığı kıyıdan ırak manaına gelmektedir. lakin bu sözcük ekonomide vergiden ırak ya da vergi cenneti gibi farklı bir mana taşıyor. Sebebi de Off-shore sisteminin daha çok Virgin Adaları, Bahamalar, Bermuda Adası, Cayman Adaları gibi ülkelerde konuşlanıyor olmasıdır.

Off-shore (Kıyı) Bankacılığı nedir?

Off-shore Banking, Türkçede Kıyı Bankacılığı; alakalı ülke dışında sağlanan fonların, gene alakalı ülke dışında bankacılık sektörüyle alakalı herhangi bir kural ve yönetmeliğin dışında kullandırılmasını amaçlayan serbest bankacılık şeklinde tanımlanır.

Söz gelimi, Kıyı bankaları mevduat sahiplerinin bulunduğu ülkelerin dışında kurulmuş ve diğer bankalara kıyasla yerleşik ülkede bankacılık sektörü için düzenlenmiş olan her türlü kural ve yönetmeliklerin dışında kalan bir bankacılık sistemidir.

Kıyı Bankacılığı nasıl hizmet verir?

Kıyı bankaları; mevduat hesabı açma, kredi ya da banka kartı verme, kredi ürünleri kullandırma gibi herhangi bir bankanın sağladığı tüm hizmetleri sağlamaktadır. Kıyı bankaları bu hizmetleri diğer bankalardan farklı olarak müşterilerinin yerleşik olduğu ülkelerdeki kural ve yönetmeliklerin dışında, düşük vergi, yüksek ürem ve bürokratik işlemleri daha da kolaylaştıran avantajlarla sağlamaktadır.

Kıyı Bankacılığı hangi avantajları sağlıyor?

Herhangi bir bankanın sağladığı hizmetleri de sağlayan kıyı bankacılığı; gizlilik, düşük vergi ve yüksek ürem oranlarıyla avantajlar sağlıyor. Bunun dışında kıyı bankalarının bulunduğu ülkelerde de yargısal denetimlerin düşük ya da hiç olmaması bir diğer avantajından.

Kıyı Bankacılığı hangi amaçlar için kullanılıyor?

Kıyı bankacılığı düşük vergi vererek, daha yüksek ürem oranlarından yararlanma ve yerleşik olunan ülkedeki ekonomik ya dahut sikurall risklerden kaçınma amacıyla kullanılabildiği gibi aynı vakitte sistemin denetimden ırak olması sebebiyle illegal yollarla elde edilen varlıkların saklanması ve el değiştirebilmesi amacıyla da kullanılıyor.

Kıyı Bankacılığı kullanımı neden yeğleme ediliyor?

Yerleşik ülkelerdeki vergi rejimleri, yüksek vergiler, siyasi ve ekonomik belirsizlikler,  -kullanım amacıyla- kurall denetimler ve düzenlemeler kıyı bankacılığına olan talebin artışında ki en önemli sebepler ve yeğleme nedenleri arasında gösterilebilir.

Kıyı Bankacılığı merkezleri nerelerde?

Turks ve Caicos Adaları, Kıbrıs Cumhuriyeti (rum tarafı), Bahamalar, Virgin Adaları, Man Adası, Malta, Mauritius ve Vanuatu bazı kıyı bankacılığı merkezlerindendir.

Kıyı bankacılığı yaygın mı?

Sağlanan avantajlardan ve özellikle ‘kara para’ sebebiyle kıyı bankacılığı yaygın olarak kullanılmaktadır. Örneğin kıyı bankacılığı merkezlerinden olan Cayman Adaları 264 km² olmasına karşın yaklaşık 200 bankanın etkinlik gösterdiği bir ülkedir.


loading...

Yorumunuzu Bırakın