7 Maddede KYK Öğrenim Kredisi Borç Ödemeleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Borçlara indirim yapılıyor mu, borçlar ödenmezse ne oluyor, borç erteleme nasıl yapılıyor? KYK öğrenim kredisi borç ödemeleri hakkında bilmeniz gerekenler ve sıkça sorulan sorular.

7 Maddede KYK Öğrenim Kredisi Borç Ödemeleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler7 Maddede KYK Öğrenim Kredisi Borç Ödemeleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler
KYK Borç Ödemeleri

Her yıl birçok öğrenci Kredi yurtlar kurumu (KYK) öğrenim kredisi borçlarıyla mezun oluyor.

KYK öğrenim kredisi borcu bulunan öğrencilerin mezun olduğu süre itibariyle 2 yıl içinde art ödeme yapmaları gerekiyor. Bazı şartlar altında birer yıllık sürelerle bu borçları ertelemek de mümkün.

Borç erteleme hakkında da öğrenim kredisi borcu bulunan öğrencilerin dikkat etmesi gereken noktalar mevcut mesela borç ödemesi başlayan öğrenciler erteleme hakkını kullanamıyor ya da indirim haklarından kısmen yararlanamıyor.

Tüm bu soruların cevaplarını alabileceğiniz bir yazı hazırladım. Haklarınızı önceden öğrenmeniz izleyeceğiniz süreçler hakkında f2r sahibi olmanızı ve adımlarınızı bilinçli bir şekilde atmanızı sağlayacak.

1. KYK Borç Ödemeleri Nasıl Hesaplanıyor?

Kredi yurtlar kurumu -yazının devamında bundan sonra KYK olarak bahsedeceğim- öğrenim kredisi borçları, krediyi almaya başladığınız tarihten mezun olduğunuz tarihe kadar geçen süredeki borçlarınızı kapsıyor.

ek olarak bu borç miktarınızın üzerine Türkiye İstatistik kurumunun yurt İçi Üretici ücret Endeksindeki (Yİ-ÜFE) artışlar da hesaplanarak ekleniyor.

art ödeme başlangıç tarihinden sonra ödenmeyen borçlara aylık %1.40 oranında rötar zammı günlük olarak uygulanıyor. yani kredi borcu zamanında ödenmezse, yukarıdaki kalemlere bir de rötar zammı ekleniyor.

Kabaca hesap şu şekilde:

Aldığınız krediler toplamı + Yİ-ÜFE ilavesi + borç ödenmezse aylık %1.40 rötar zammı.

2 Borç miktarı ve ödeme planı nereden öğreniliyor?

art ödeme başlangıç tarihini, ödemeniz gereken borç miktarını ve aylık taksitlerinizi KYK şu sayfasından TC kimlik numaranızla öğrenebilirsiniz. Aynı şekilde E-Devlet üzerinden de borç bilgilerinize ulaşabilmeniz mümkündür.

3. Öğrenim kredisi borçları nasıl ödeniyor?

KYK size bir taksit planı sunuyor. Aylık ödemeler halinde art ödeme yapmanızı bekliyor. Borç ödemelerini ziraat Bankası aracılığıyla öğrenim ediyor. Son yıllarda web üzerinden kredi kartıyla da borç ödemelerinizi kabul ediyor.

Aylık taksitlerinizi ziraat Bankası şubelerinden akça ya da ziraat Bankası web öğrenim ekranından kredi kartınızla yapabiliyorsunuz.

dört Borçlar zamanında ödenmezse ne oluyor?

Öğrenim kredisi kullanan öğrencilerin, borçlarını kredi alımları sonlandığı tarihten 2 yıl sonrasında ödemeye başlamaları gerekiyor. Borç ödeme planı standart olarak bu şekilde hazırlanıyor. Borç zamanında ödenmezse %1.40 oranında rötar zammı günlük olarak borcunuza borç katmaya başlıyor.

gecikme bedelinin yanı sıra ilk aşamada borçların bir yıllığı, yenidenında ise tamamı ödenmediği takdirde borç Vergi Dairesi Müdürlüklerine devrediliyor. devir işlemi sonrası borçların bankaya değil alakalı vergi dairesine ödenmesi gerekiyor.

Önceki yıllerde öğrenim kredisi borçlarının vergi dairesine devrinin ardından borç sahiplerinin mevduat hesapları bloke ediliyordu. Bu uygulamanın 2014 yılında yapılan bir düzenlemeyle kaldırılmış olduğunu da hatırlatmak istiyorum.

5. Öğrenim kredisi erken ödenirse indirim yapılıyor mu?

Evet, borçların erken ödenmesi halinde indirim yapılıyor lakin dikkat edilmesi gereken bir nokta var: kredi borçlarının tamamının, ödeme başlangıç tarihinden önce ödenmesi halinde indirim uygulanıyor. yani kredi ödeme başlangıç tarihinden sonra borcunuzun tamamını ödemek istediğinizde herhangi bir indirim uygulanmıyor.

Öğrenim süresi boyunca alınan kredi borçlarının tamamı, ödeme başlangıç tarihinden önce ödenirse Türkiye İstatistik yurt İçi Üretici ücret Endeksindeki (Yİ-ÜFE) artışlardan doğan borçlara indirim yapılıyor. Ödeme başlangıç tarihinden önce borcunuzu ilk yıl öderseniz %30; 2nci yıl öderseniz %20 erken ödeme indirimi uygulanıyor.

yeniden hatırlamak gerekirse, indirim anaparaya değil, anaparaya eklenecek yurt İçi Üretici ücret Endeksindeki artışa uygulanıyor.

İndirimden yararlanabilmeniz için KYK ile iletişime geçip, borcunuzu yeniden hesaplatmanız gerekiyor. Telefon aracılığıyla bunu yapmak mümkün.

6. Öğrenim kredisinde borç erteleme nasıl oluyor?

Birer yıllık süreyle borcunuzu ertelemeniz mümkün. Borç erteleme başvurusunda bulunmak için aşağıdaki nedenlerden birisine sahip olmanız gerekiyor:

  • İşsizlik
  • Askerlik
  • Yüksek lisans ve doktora eğitimi

Borç erteleme başvurusunu KYK’ya göndereceğiniz dilekçe yoluyla yapabiliyorsunuz. Aynı şekilde E-Devlet üzerinden de borç erteleme başvurusunda bulunabilirsiniz. İlgili dilekçe örnekleri şuradaki sayfada yer alıyor.

Borçlarınızı erteleme hakkında bilmeniz gereken 2 önemli nokta daha mevcut yalnızca borç ödeme vadesi henüz başlamayanların ve borç taksitlerini aksatmadan ödeyenlerin borçları ertelenebiliyor.

Söz gelimi, eğer borçlarınızın ödeme vadesi henüz gelmediyse erteleme başvurusu yapabilirsiniz. Borç ödeme vadeniz geldiyse ve borçlarınızı düzenli olarak aksatmadan ödüyorsanız yeniden erteleme başvurusunda bulunabiliyorsunuz. Diğer ihtimallerde borç ertelemek mümkün olmuyor.

7. Kredi borçları siliniyor mu?

En çok merak edilen sorulardan birisi de kredi borçlarının silinip silinmediği ile alakalı oluyor. Yalnızca 2 vaziyette kredi borçları siliniyor. Hastanelerin sağlık kurulundan “hayatını çalışarak kazanamaz” ibaresi bulunan bir sağlık raporu alanların ve vefat edenlerin kredi borçları siliniyor.


loading...

Yorumunuzu Bırakın