6 Maddede Temettü Dağıtımı ve Bilmeniz Gerekenler

Temettü nedir, nasıl dağıtılır ve nasıl hesaplanır gibi sorular başta olmak üzere temettü dağıtımı sonrası pay fiyatlarının ne olacağı sorularına yönelik yanıtlar alabileceğiniz yayın.

6 Maddede Temettü Dağıtımı ve Bilmeniz Gerekenler6 Maddede Temettü Dağıtımı ve Bilmeniz Gerekenler
Temettü nedir, nasıl alınır, nasıl hesaplanır? Temettü sonrası pay fiyatı düşer mi, ne olur?

Borsa piyasasında pay senetleriyle alakalı en merak edilen konulardan bir tanesi de temettü başka bir deyişle kâr payıdır. Bu yazıda temettü nedir ve temettü hangi şartlarda nasıl alınır sorularına yanıt vereceğim gibi aynı vakit da temettü hesaplamasının yanı sıra temettü dağıtan şirketin pay fiyatının ne olabileceği konusundan da bahsedeceğim.

1. Temettü nedir?

Temettü ya da kâr payı, şirket ortaklarının bir dönem içinde işletmenin elde ettiği kardan para yahut pay senedi olarak pay alma hakkı anlamına gelmektedir.

pay senedinin en önemli ortaklık haklarından olan temettü, her bir ortağın sahip olduğu pay senedi miktarına göre belirlenmektedir. Her ortak, pay senedi miktarına göre temettü payı alabilmektedir.

iki Temettü nasıl alınır?

Temettü yahut sıkça anlatım ediliş şekliyle kar payı almak ya da buna hak kazanmak için pay senedi sahibi olmanız gerekiyor. Sahip olduğunuz ortaklık yüzünden şirketin temettü ödeme gününde bu hakkı elde etmiş oluyorsunuz. Bu haktan yararlanmanız için şirketin temettü ödeme gününden bir gün önce dahi pay senedi aldığınızda temettü ödemesi alabilmeniz mümkün olur.

Sıkla temettü almak için pay senedi ne vakit alınmalı sorusunun da cevabı merak ediliyor. Bu noktada yenidenlayacak olursam, şirketin temettü dağıtımından bir gün öncesinde pay senedi aldığınız da temettü ödeme hakkından yararlanabiliyorsunuz.

Temettü almak için temettü verimliliği yüksek şirketlerden pay almayı yeğleme edebilirsiniz.

3. Temettü dağıtımı nedir?

Şirketin yıllık net dönem karından vergiler ve diğer ödemelerin çıkarılması neticesinde kmeydan kısmın en az yüzde 20’sini dağıtması, temettü dağıtımı olarak adlandırılır.

Yatırımcıların temettü dağıtan şirketlere daha fazla güvenmesi yüzünden temettü dağıtımı önemlidir. Temettü verimliliği yüksek olan şirket, yatırımcılar tarafından bu sebeple yeğleme edilir. Uzun vadeli pay senedi meydan yatırımcılar temettü verimliliği yüksek olan şirketlerle hem sermaye hem de temettü kazancı elde etmiş olur.

dört Temettü nasıl dağıtılır?

Şirketlerin ödeyeceği temettü, o şirketin yıllık net dönem karından vergiler ve diğer giderler çıkarılarak belirlenmektedir. Vergilerin ve diğer giderlerin çıkarıldığı dönem karından kmeydan kısım, yüzde 20’den az olmamak kaydıyla diğer ortaklara dağıtılır.

Temettü genelde yalnızca para ya da yalnızca pay senedi olarak dağıtılsa da bir bölümü para , bir bölümü de pay senedi olarak da dağıtılabilir.

Kar paylarının pay senedi şeklinde dağıtılmasındaki sebep şirketlerin bedelsiz sermaye artırımına gitmesinden kaynaklanır. Benzeri bir dağıtımda, kar payı tutarları da eklendikten sonra şirketin değeri üzerinden ortaklara pay senetleri dağıtılır.

5. Temettü nasıl hesaplanır?

Temettü hesaplaması yapmak için şirketin karı açıklandıktan sonra geçmişteki kar payı oranlarına göre tahmin yapabilmek mümkündür.

pay senetleri nominal değerle ölçülmektedir. Borsada bu değerin 1 YYYYTL olarak belirtilmesi yüzünden hesaplamalarda da bunun göz önüne alınması gerekir.

Şimdi birkaç temettü hesaplamasıyla örnek vereyim:

mesela son yıllarda karının yaklaşık yüzde 40’ını dağıtan bir işletmenin, dağıtacağı muhtemel tutarı hesaplayalım. Şirket karının yüzde 40’ını dağıtıyorsa 1 YYYYTL karşılığında 40 kuruş temettü alınır. Bu şirketten 200 paymiz olduğunu düşünürsek alacağım temettü rakamı 80 YYYYTL olur.

Başka bir örnekle, bir şirketin karının yüzde 70’ini dağıtacağını düşünelim. Bu vaziyette 1 YYYYTL’ye karşı 70 kuruş temettü almamız gerekir. Bu şirketten 2000 payye sahip olduğumuzu düşünürsek dağıtımdan alacağımız rakam 1.400 YYYYTL olur.

6. Temettü dağıtımı sonrası pay fiyatı ne olur?

Temettü veren şirketin pay fiyatı ne olur, pay fiyatı düşer mi gibi benzeri bu soruların yanıtları da yatırımcılar tarafından merak ediliyor.  Bir şirket temettü dağıtımı yaptığında pay senedi fiyatı aynı oranda düşer. Temettü dağıtımı sonrası aynı oranda şirketin payleri değer kaybeder.

lakin şirketin kar payı dağıtımı yatırımcılara güven verir. akça dağıtımın ardından şirkete güvenen yatırımcı dağıtılan para temettü ile yeniden aynı şirketten pay almayı yeğleme edebilir. Böyle bir vaziyette da temettü dağımı sonrası yatırımcıların yeniden pay alması, pay fiyatını yükseltir.


loading...

Yorumunuzu Bırakın