6 Adımda Kişisel Finans Planınızı Yapın ve Tasarrufa Geçin

6 Adımda Kişisel Finans Planınızı Yapın ve Tasarrufa Geçin6 Adımda Kişisel Finans Planınızı Yapın ve Tasarrufa Geçin

Kişisel bir finans planı oluşturarak kısa sürede, gelirlerinizi en yararlı shaneiyede kullanabilirsiniz. Bazı esas mali açıdan muhafazakar bütçeleme teknikleri uygulayarak, tasarrufa geçebilir ve gelirlerinizi maksimum shaneiyede kullanabilirsiniz, öte profilden varsa borçlarınızı kısa sürede ödeyebilirsiniz.

Kişisel finans planlamasına başlamadan önce; ödemeniz gereken faturalar, krediler ve mhanecut gelirleriniz hakkında biraz bilgi toplayın.

6 Adımda Kişisel Finans ve gelecek Planı

1# – İlk olarak aylık faturalarınızın yekûn miktarını hesaplayın. Kira ya da ipotek ödemeleri, bankalardan kullandığınız ihtiyaç kredileri, öğrenci kredileri, su ve cep telefonu, web faturası hatta TV yayınlarına verdiğiniz ödemeler dahil tüm giderlerinizi topladığınızdan güvenilir olun.

2# – Aylık net giderlerinizi bulmak için maaşınızı saptayın. Bunu yaparken sosyal güvenlik primi ödemelerinizi, vergilerinizi ve diğer kesintileri maaşınızdan düşün. Eğer daha önce bir tasarruf programına katıldıysanız, ya da cep harçlığı gibi bir tutar ayırdıysanız bu aylık gelir rakamınıza dahil olacaktır, hesaplarınıza bunları eklemeyi unutmayın.

3# – Aylık giderleriniz için gelir oranınızı dengeleyin. Konut gideri önemli ölçüde bu yüzdeyi aşıyorsa, daha uygun konut bulma ya da bir hane arkadaşı alarak maliyeti dengelemeye çalışın. Aynı şekilde kalan aylık gelirinizin çözümlemeini yapın.

4# – yiyecek eğlence ve elbise alışveriş gibi tüm harcamalarınızın aylık çözümlemeini yapın. Ayrıca diğer aylık ödeme yükümlülüklerinizi bu miktara ekleyin, aylık gelirinizden bu yekûnı çıkartın. Eğer arta kalan geliriniz beklentinizin altında kalıyorsa, eğlence gibi gereksiz giderlerden bazılarında tasarruf yapma yoluna gidin.

5# – Bir tasarruf için gelirinizin yüzde 10 yahut daha fazlasını ayırmaya çalışın. gelecek planlarınızı dikkate alın ve hedeflerinizi oluşturun. Alışveriş yapmadan önce indirimlerden faydalanın, bir şey almadan önce alternatiflerini araştırın ve bütçenize uygun devinim edin.

6# – Yeni bütçenizle aylık hesaplarınızı düzenli olarak çözümleme edin ve harcamalarınızı oluşturduğunuz planlara göre yapın. ufak tefek şeylere hergün harcama yapıyorsanız bu alışkanlıklarınızı kısa sürede düzletebilirsiniz.

Son olarak; eğer aylık harcamalarınızın yekûnı gelirlerinizi geçiyorsa derhal devinime geçin!


loading...

Yorumunuzu Bırakın