6 Adımda Borsaya Giriş

6 Adımda Borsaya Giriş6 Adımda Borsaya Giriş
Borsaya Giriş

Daha önce sizlere borsanın ne olduğunu 10 adımda anlatmaya çalışmıştık. Borsanın ne olduğunu anlfakatk için buraya bakabilirsiniz. Diğer yazının devamı niteliğinde olan bu yazıda ise 6 adımda borsaya nasıl girebileceğinizi anlatacağız.

1# – Borsaya nasıl girilir?
Kısaca borsa dediğimiz şey, pay senetlerinin ve belirli yatırım ürünlerinin işlem gördüğü bir organizasyondur. Borsaya girmeniz söylemek herhangi bir finansal şirkette hesap açmanız anlamına geliyor. Ülkemizde tercihen sıklıkla bankaların yatırım bölümlerinde borsa işlemleri yapılmaktadır. Örnek olarak Oyak Yatırım, İş Bank’ın İşte Yatırım‘ını örnek verebiliriz. Yalnızca bankalar değil aracı kuruluşlar yoluyla da borsa da işlem yapabilirsiniz.

Bankaların yatırım bölümlerinde ya da aracı kuruluşlarda bir hesap açtığınızda, borsaya girmiş ve belirlediğiniz bir miktarda nakit karşılığında pay senedi gibi ürünlerini alıp satmaya başladığınız an borsaya giriş yapmış olursunuz.

2# – Borsaya girmek için ne kadar nakit mız olmalıdır?
Borsaya girmek için belirli bir miktarda nakit nız olmak zorunda değil. Borsaya girmek istiyorsanız kendinize: ‘Borsaya giriş fakatcım nedir’, ‘Borsaya ne kadar nakit yatırıyorum ve ne yapmak istiyorum’ gibi soruları sormanız gerekir. Borsa içerisinde birçok ürün bulunmaktadır. Önemli olan sizlerin hangi ürünler üzerine nakit yatırıp, hangi ürünler üzerinde alım-satım yapacağınızdır.

3# – Borsa neye göre yükselir ya da düşer?
genel olarak herhangi bir ülke gelişme gösteriyorsa bu ülkede borsa yükseliyor söylemektir. Bir ülkede genç ve çalışan nüfusun fazla olması, tüketimin artması bir ülkenin gelişmesi sağlar. Tüketimin artması üretimide artıracaktır dolayısıyla şirketler değer kazanacak, ülkeye yeni yatırım istikbal borsa içersinde yer meydan şirketler değer kazanacaktır. Kısaca bu etkenler borsanın yükselmesini sağlfakatktadır.

Peki, borsa neye göre düşer: Gelirler ve giderler arasında bir dengesizlik mevcut sa, kazanılandan fazla nakit harcanıyorsa o ülkede borsanın düşmesi ihtimaldir. zaten mantıklı bir şekilde bakarsak, örneğin siz kazandığınızdan fazla nakit harcıyorsanız mutlaka borç alıyorsunuz söylemektir. Bir ülkede bu gibi vaziyetler artış gösterirse ülkenin değeri düşecektir, doğru olarak elbette borsada düşüş gösterecektir.

sadece bunlarla sınırlı değil elbette, borsada fiyatları etkileyen birçok faktör mevcut Bu nedenleri Borasada temel çözümleme Nasıl Yapılır adlı yazıda basitçe ve herkesin anlayabileceği bir şekilde anlattık. Ayrıca esas çözümleme yazısıyla borsa için hangi verileri takip etmeniz gerektiği, hangi verilerin borsa için önem yeryüzü ettiği, pay senedi alacağınız hangi şirketleri nasıl seçmeniz gerektiği gibi konuları da içeriyor. Mutlaka göz atın. temel çözümleme pek çok borsa yatırımcısının pay senedi almak için kullandığı bir yöntemdir.

4# – Borsada hangi pay senetleri nakit kazandırır?
Bir şirketten alacağınız bir pay, şirketle alakalı çıkan müspet -olumsuz herhangi bir haberden dahi etkilenebilir, pay düşer ya da yükselir.

Borsada pay alacağınız şirketi incelemenizde ve tanımanızda yarar mevcut pay senedi almadan önce aklınızda bulunan şirketi çözümleme edebilirsiniz. Bunun için çok üstün bir bilgi birikimine ya da analist bulmanıza gerek yok. Hangi şirketin değerli olduğunu, olacağını sizde çözümleme yanakit k belirleyebilirsiniz.

5# – Borsada nakit kaybetme riski yüksek midir?
Borsa büyük yatırımlar ve acemiler için kısmen riskli olabilir fakat şöyle de bir gerçek mevcut ki, örneğin bir şirketten pay senedi aldınız, pay senedinin fiyatı bazı faktörlere bağlı olarak düşer yahut yükselir, aynı oradan kazancınız ve kayıplarınız da değişir. fakat borsada nakit nızın sıfırlanabilmesi için pay senedi alacağınız şirketin batmış olması gerekir yahut ülke ekonomisinin bir sebeple yerle bir olması gerekir. Bunlar çok ırak ihtimaller. Bu nedenle tereddütleriniz bulunuyorsa borsada işlem gören güvenilir şirketlerden alım yanakit k riski minimuma indirebilirsiniz. Aynı şekilde ülke ekonomik gelişmelerini de takip etmeniz önem yeryüzü etmektedir.

6# – Hangi pay senetlerinden ırak durmalıyız?
İsmini cismini ne yaptığını bilmediğiniz şirketlerin kağıtlarından ırak durabilirsiniz, en azından uzman olana kadar. Borsa dünyasında bulunan spekülatörler herhangi bir şirketin payleri için müspet yorumlar yapabilir fakat eğer şirketi tanımıyorsanız ırak durmanız gerekiyor.


loading...

Yorumunuzu Bırakın