5 Kolay Adımla Kredi Notunuzu Öğrenin

5 Kolay Adımla Kredi Notunuzu Öğrenin5 Kolay Adımla Kredi Notunuzu Öğrenin
Kredi Notu Sorgulama

Kredi Kayıt Bürosu‎ (KKB) eskiden yalnızca kredi notlarını bankalar ile paylaşıyordu. Yakın vakitte artık bireylere ilişkin kredi notlarını, şahıslara da açıklamaya başladı.

KKB kredi notu sebep bu kadar önemli diye soracak olursanız, yeni kredi alacaklar ya da kredi yaşlıına başvurucaklar için kredi notlarına bakılıyor. Türkiye’de finansal işlem yaptığınız tüm bankalar bir raporla çözümleme ediliyor ve diğer bankalar arasında paylaşılıyor. Ödeme alışkanlıklarınız, güvenilir olmanız bu kredi notlarına bakılarak karara bağlanıyor.

Bu yazıda 5 kolay adımla kredi notunuzu nasıl kolay ca sorgulayabileceğinizi anlatacağım.

1. KKB ile Kredi Notu Öğrenmek İçin
KKB (Kredi Kayıt Bürosu‎)’den kredi notunuzu sorgulayabilmeniz için kkb.com.tr adresine girerek, bireysel bir hesap oluşturarak, kredi notunuz için anlık olarak bir rapor alabilirsiniz.

iki Bankalar Aracılığıyla Kredi Notu Sorgulama
Kullanıdığınız ya da hesabınızın bulunduğu bankalar aracılığıyla kredi puanı sorgulaması yapabilirsiniz. Örneğin, tarım Bankası web şubesine girerek, işlemler bölümünden 2TL ücretle kredi notu sorgulaması yaparak özet ya da detaylı kredi raporu alabilirsiniz.

Benzer: Findeks Kredi Notu’nuzu ve Fazlası Ücretsiz Öğrenin!

3. Kredi Notu Hakkında Merak Edilen Bazı Konular

  • var kredi yaşlı borçlarınızı ya da kredi borçlarınızı geç ödemeniz kredi skorunu menfi etkiler.
  • Fazla sorgulamanın kredi notunu düşürdüğüne değin söylentiler doğru. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) yetkililerinin açıklamalarına istinaden sizlerin dışında kredi notu sorgulaması yapıldığında kredi skorunuzun düşmesi muhtemel. fakat kredi yaşlıı başvurusu ya da kredi başvurusu yaptığınız zamanlarda bankalardan yapılan sorgulamalar hafif sorgulama olarak adlandırıldığından bu vaziyet skorunu etkilemiyor.
  • Diğer merak edilen bir mevzu da kredi skorunun nasıl yükseltilebileceğine değin, o da şöyle: borçluluk oranını azalmanız ve düzenli ödemeler yaptığınız vaziyetlarda kredi notunuz artış gösterebiliyor.

dört Kredi sorgulama raporunda neler görülebiliyor?
Kredi sorgulama raporunda şimdiye kadar bankalar ile yaptığınız tüm finansal işlemlerin bir özeti yer alıyor KKB raporunda kredi limit miktarınız, limitinizin ne kadarını kullandığınız, kalan kredi bakiyeniz, en son kredi kullanım tarihleriniz, geciken hesap sayılarınız, rötar miktarları, kredi ödemeleri gibi işlemler ve borç ödemelerini en çok ne kadar geciktirdiğiniz gibi bilgiler yer almaktadır.

5. Kredi notu öğrenme ücretleri
Kredi notlarınızı şu anda bireysel olarak ücretsiz bir şekilde öğrenmek mümkün değil. KKB aracılığıyla öğrendiğiniz raporlara 2,30TL ödemeniz gerekiyor. Bankalar aracalığıyla öğrendiğiniz raporlara ise vasati 2TL ücret ödemeniz gerekiyor.

Kredi notu mevzusundaki sorularınızı bize yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.


loading...

Yorumunuzu Bırakın