5 Adımda Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

5 Adımda Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?5 Adımda Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?
Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bankalardan kredi başvurusu yapmaya hazırlanıyorsanız, her şeyi bir yana koyup mantıklı düşünme zamanınız gelmiş demektir.

Başvurunuz bankalar tarafından tasdiklandığı andan itibaren borçlanacaksınız ve belirlenen oranlarda vadeyle beraber ürem ödemek durumunda kalacaksanız. Bu nedenle başvuru sürecinde her aşamada titizlikle dhaneinim etmeniz şart.

Bu yazıda kendinize en uygun krediyi bularak nasıl başvuru yapacağınızı 5 kısa maddede anlatacağım. Daha önce hiç kredi başvurusu yapmadıysanız, endişelenmeyin ve alt başlıkları okumaya dhaneam edin.

1. vaziyet analizi

İlk etapta ne için başka bir deyişle hangi sebeple kredi çektiğinizi bilmeniz gerekiyor. Çünkü, bankalar birçok alanda alternatif kredi ürünleri sunuyor.

Örneğin, hane almak için başvuru yapacağınız kredi ürünüyle ihtiyaçlarınızı karşılamak amacıyla başvuru yapacağınız kredi ürünü arasında hem ürem oranı anlamında hemde masraf ve şartlar anlamında farklılar olacaktır.

Bu sebeple eğer henüz düşünmediyseniz hangi amaçla kredi başvurusu yaptığınızı belirleyin.

iki Banka Seçimi

vaziyet analizinin ardından banka seçimini yapmalısınız. Daha önce çalıştığınız herhangi bir banka varsa tercihinizi çalıştığınız bankadan yana kullanmanız size avantaj sağlayabilir.

Eğer hangi bankadan kredi başvurusu yapacağınız hakkında hiç fikriniz yoksa kampanyaları araştırarak güzel bir başlangıç yapabilirsiniz. Bazı bankalar özel dönemlere ilişkin çeşitli kredi kampanyaları düzenlerler. Aynı şekilde başvuru yapacağınız kredi ürününe ilişkin cazip kampanyalar da olabilir.

Çoğu banka ilk defa kredi kullanacak müşterilere düşük ürem oranlarıyla kredi sağlamaktadır. Bu kampanyaları da mutlaka araştırmanızı tavsiye ederim. Özellikle emekli iseniz, bankalar emeklilere uygun ürem oranlarıyla kredi verebilmektedirler bu bilgiyi de mutlaka göz önünde bulundurun.

3. Vade Seçimi ve ürem Oranı

Banka seçiminin ardından seçtiğiniz bankanın kredi ürünlerine yoğunlaşın. Kredi başvurusu yapacağınız tutar için bir vade belirleyin. Unutmayın ki, vade ne kadar az olursa ödeyeceğiniz ürem oranı da o denli az olacaktır.

ama vade seçiminde mutlaka her ay ödeyebileceğiniz kredi taksit tutarını geçmemeye özen gösterin.

Bu adımda vade seçiminin yanı sıra dosya masrafı ve kredi sigorta ücreti gibi bilgileri de denetim ederek, cebinizden çıkacak yekûn masrafı hesaplayın. Bankaların sağladığı kolay hesaplama ve ödeme planları yüzünden çekeceğiniz kredinin yekûn maliyetini kolay ca hesaplamanız mümkündür.

dört Kredi Başvurusu Nereden, Nasıl Yapılır?

Kredi başvurunuzu bankaların web siteleri üzerinden yapabileceğiniz gibi mobil uygulamalarını kullanarak da cepten kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Aynı vakitte bankaların ATM’lerinden, telefon bankacılığı yoluyla yahut fiziki şubeler aracılığıyla da kredi başvurusu yapmanız mümkündür.

Burada dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta mevcut Özellikle mobil, telefon bankacılığı yahut web bankacılığı üzerinden yapılan kredi başvuruları ön tasdik niteliğinde olduğundan başvurunuzun tamamlanabilmesi için lüzumlu haneraklarla mutlaka şubeye gitmeniz gerekir.

5. Kredi Başvurusunun Tamamlanması İçin lüzumlu Evraklar

Kredi başvurunuzu tamamlamanız için artık yegâne yapmanız gereken banka tarafından sizden istenecek başvuru haneraklarının teminidir.

Bankaların başvuruyu tamamlamaları için istenen lüzumlu dokümanların tam listesi aşağıda yer almaktadır:

  • T.C. kimlik numaranızın yazılı olduğu nüfus cüzdanı, pasaport yahut sürücü belgesi.
  • Sizin adınıza düzenlenmiş ve üzerinde adresinizin yazılı olduğu son 3 aya ilişkin elektrik, telefon yahut herhangi bir fatura.
  • Gelir belgesi
  • Ücretli çalışıyorsanız bordro yahut işveren kurumdan alacağınız maaş yazısı.
  • Emekli iseniz, emeklilik maaşınızın yattığı banka hesap cüzdanınız.
  • Gayrimenkul üzerinden gelir elde ediyorsanız, gelire mevzu tapu belgesi ve kira kontratı.
  • Mhaneduat geliri elde ediyorsanız, ürem gelirinizi gösteren hesap cüzdanı.

Ayrıca, mevzut kredisine başvuru yapacaksanız satın alınacak mevzuta ilişkin tapu fotokopisi, mevzut ipoyegâneli kredi başvurusu yapacaksanız da ipoyegâne ettirilecek gayrimenkule ilişkin tapu fotokopisi başvuru esnasında sizden istenecek dokümanlar arasında yer alacaktır.

Kredi başvurusu nasıl yapılır? sorusuna detaylarıyla chaneap vermeye çalıştım. Aklınıza takılanlar yahut kredi başvurusu hakkında sormak istediğiniz soruları yorumlar alanından iletebilirsiniz. En kısa sürede sorularınızı chaneaplıyoruz.


loading...

Yorumunuzu Bırakın