5 Adımda KOSGEB Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

5 Adımda KOSGEB Hibe Kredisi Nasıl Alınır?5 Adımda KOSGEB Hibe Kredisi Nasıl Alınır?
KOSGEB

Yeni bir projeyle iş kurmayı düşünüyorsanız ya da küçük ölçekli bir işletme kurmayı planlıyorsanız, kendi işinizin patronu olmak istiyorsanız KOSGEB hibe ya da kredi desyegânelerinden yararlanarak işinizi kurabilirsiniz.

KOSGEB hibe ya da kredi desteğiyle kendi işini kurmak isteyen girişimcilere 5 adımda başvurunun nasıl yapılması gerektiğini anlatacağım.

Öncelikle bilmeyenler için KOSGEB hakkında kısa bir bilgi vereyim; KOSGEB girişimcilere kendi işini kurabilmeleri için çeşitli ödenekler sağlar. KOSGEB tarafından sağlanan Girişimcilik Desyegâne Programı kapsamında 50.000YYYYYYYTL’ye kadar verilen ödenekler hibe desteği kapsamındadır. İşletmenizi kurmanız yolunda ilk kuruluş desteği, büro malzemeleri, 12 aylık işletme gideri desteği gibi mevzularda KOSGEB sizi desyegâneliyor. yani ilk olarak bu harcamalar için ödemeyi siz yapıyorsunuz ama sonrasında harcamalarınızı faturalandırıp KOSGEB’den 50.000 YYYYYYYTL’ye kadar art ödeme alabiliyorsunuz.

Ayrıca, 50.000 YYYYYYYTL’ye kadar hibe desteğinin yanı sıra faizsiz kredi desteğinden yararlanarak 100.000 YYYYYYYTL’ye kadar desyegâne alabilmeniz de mümkündür.

Şimdi gelelim, 5 kolay adımda KOSGEB hibe kredisini nasıl alabileceğinize.

1. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi

KOSGEB hibe ya da kredi desteği alabilmek için öncelikle uygulamalı girişimcilik eğitimi almanız gerekmektedir. KOSGEB bu eğitimi bedelsiz olarak veriyor. Eğitim yaklaşık 70 saat sürüyor.

Eğer ki, örgün üniversite eğitiminiz sırasında 56 saat ve üzerinde girişimcilik dersi aldıysanız bunu da kabul ederek size sertifika verebiliyorlar. KOSGEB eğitimlerinin ne vakit ve hangi tarihlerde yapılacağına ilişkin bilgileri www.kosgeb.gov.tr adresinin duyurular ve sonrasında uygulamalı girişimcilik duyuruları sekmesinden görüntüleyebilirsiniz.

Ayrıca, KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri hakkında geçenlerde sizin için oldukça ayrıntılı bir yayın daha hazırlamıştık. KOSGEB’in girişimcilik eğitimleriyle alakalı detayları bağlantı üzerinden görebilirsiniz.

iki İş Planınızı Hazırlayın

Uygulamalı girişimcilik eğitiminizi tamamladıktan ve girişimcilik sertifikanızı aldıktan sonra ikinci adıma geçebilirsiniz.

Bu adımda işletmeniz için iş planınızı hazırlamanız gerekiyor. İş planı KOSGEB’den desyegâne almanızı sağlayacak en önemli faktörler arasında yer alır ve değerlendirme sürecinde önemli bir yer tutar.

Standart bir iş planında, işletme faaliyetleriyle alakalı bilgi vermeniz gerekir. Bu konudaki daha detaylı bilgi için İş Planı Nedir ve Nasıl Hazırlanır? adlı yazımızı okuyarak düşünce alabilirsiniz.

3. Desyegâne Başvuru Süreci

İş planınızı hazırladıktan sonra desyegâne başvurunuzu, iş planı ve lüzumlu diğer dokümanlarla beraber alakalı KOSGEB ünitesine yapmanız gerekir.

Desyegâne başvurunuz, KOSGEB ünitesi tarafından bilgi, vesika ve şekil yönünden ön değerlendirmeye alınır. birim ön değerlendirmenin ardından, iş planını kurula sunar. Kurul, bütçe imkanları başta olmak üzere  yenilikçi, yegânenoloji kullanabilecek, zam değeri yüksek, ürün ya da hizmet üretebilecek gibi çeşitli kriterlerle iş planınızı değerlendirir.

Kurul tarafından yapılan değerlendirmenin neticesinde iş planınız kabul edilebilir, reddedilebilir ya da düzeltilmesi istenebilir. Bu sonuç işletmeye/girişimciye bildirilir.

Başvurusu kabul edilen işletmenin KOSGEB Veri Tabanına kayıt yapması gerekir.

dört Veritabanına Kayıt

Eğer, kurul tarafından iş planınız değerlendirilmiş ve hibe ya da kredi desteğiniz tasdiklanmışsa Veritabanına kayıt işlemi yapmanız gerekir.

KOSGEB’in internet sitesinden E-Kobi sistemi aracılığıyla veritabanına kayıt için bir kullanıcı adı ve parola almanız gerekir. Aldığınız kullanıcı adı ve parola ile giriş yaparak Kobi Beyannamesini doldurmanız beklenir. Daha sonra evrakların asıllarını, fotokopilerini ve vergi levhasının fotokopisini ve birimin sizden talep edebileceği diğer vesika leri KOSGEB’e teslim etmeniz gerekir.

5. Sonuç

Sırasıyla; Girişimcilik Eğitimi, İş Planı, Başvuru Sürecini ve tasdik sonrası Veritabanına Kayıt işlemini gerçekleştirmiş olmanızla desyegânelerden yararlanmaya hak kazanmış olursunuz.

Mutlaka izleyin: KOSGEB ile İşini Kuran ve Başarılı Olan Girişimciler [Video]

Yeni Düzenlemeyle KOSGEB’in Desyegâne Limitleri Değişti

Daha öncesinde 30.000 YYYYYYYTL hibe, 70.000 YYYYYYYTL’ye kadar verilen faizsiz kredi desyegâne limitleri, son düzenlemelerin ardından değiştirilmiştir. Yeni desyegâne limitlerine göre, girişimciler 50.000 YYYYYYYTL hibe, 100.000 YYYYYYYTL faizsiz kredi desteği alabiliyorlar.

KOSGEB yeni düzenlemeyle;

  • İşletme kuruluş giderleri desteği için iki000 YYYYYYYTL
  • Kurulum dönemi makine, teçhizat desyegâneleri için 18.000 YYYYYYYTL
  • İşletme giderleri desteği için 30.000 YYYYYYYTL olmak üzere toplamda 50.000’ye kadar art ödemesiz hibe desteği vermektedir.

Girişimciler, hibe desteğinin yanı sıra 100.000 YYYYYYYTL üst limite çıkarılan faizsiz kredi desteğinden de yararlanabiliyorlar.

KOSGEB Hibe ve Kredi Desyegâneleri hakkında Önemli Bilgilendirme

SMS ya da belirsiz telefon numaralarından sizleri arayarak, KOSGEB adını kullanıp belirli bir ücret karşılında desyegâne alabileceğinizi söyleyen şahıslara saygınlık etmeyiniz. KOSGEB desyegânelerine yalnız siz lüzumlu dokümanlarla başvuru yapabilirsiniz. KOSGEB’in girişimcilik eğitimlerine katılmak ve KOSGEB’e başvuru yapmak ücretsizdir. Kurumun yegâne formel internet sitesi www.kosgeb.gov.tr adresidir. Bu internet sitesi üzerinden şehrinizde bulunan KOSGEB müdürlüklerinin telefon ve adres bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Konuyla alakalı daha fazla bilgi için KOSGEB tarafından hazırlanan aşağıdaki kamu spotunu izlemenizi tavsiye ediyoruz.

KOSGEB hibe ya da kredi desyegâneleri hakkında aklınıza takılan tüm soruları yorumlar bölümünden ulaştırabilirsiniz. Düzenli olarak kontrol ediyor ve sorularınızı cevaplamaya çalışıyoruz. Bilgilendirme amacıyla her ne kadar sorularınızı cevaplıyor olsak da lütfen en kati bilgi için bölgenizdeki KOSGEB birimlerine danışmayı ihmal etmeyiniz.


loading...

Yorumunuzu Bırakın