5 Adımda Bir Bestseller Kitap Nasıl Yazılır?

5 Adımda Bir Bestseller Kitap Nasıl Yazılır?5 Adımda Bir Bestseller Kitap Nasıl Yazılır?
5 Adımda Bir Bestseller Kitap Nasıl Yazılır?

Kim bir kitap yazmak, en çok satanlar (bestseller) listesine girip de tonlarca para ve ün kazanmak istemez ki? İstemeyenler olabilir ama isteyenler için biz 5 adımda bestseller olabilecek bir kitabın nasıl yazılması gerektiğini anlatacağız.

Maddeler arasında ise muhtemelen kitabınızın bestseller olmasıyla beraber çeşitli yerlerde yapılacak yorumlara yer vereceğiz.

1. Issız Bir ıra Yaratın

Issız, sırlarla kalabalık ve mümkünse çok saklı geçmişlere sahip olan bir erkek ıra yaratın. Bu ıra inanılmaz derecede varlıklı olabilir, eğer varlıklı olamayacaksa insan üstü güçler verin. Vampir olabilir, kurt adam olabilir ayrım etmez. Bu noktada önemli olan ‘ıssız‘lık ve ‘olağanüstülük’ olmalı.

Yazarın keskin zekâsıyla yazılmış, muhteşem bir yapıt! –New York Times

iki Kitabı ‘Ben’ Diliyle Anlatın

Kitabı ‘ben‘ diliyle anlatın. Kitabı anlatacak ıra kız ve insan olmalı. Mümkünse biraz aciz, kendini beğenmeyen  “Tanrım, bu sabah gene çok kötüyüm, berbat hissediyorum, olamaz gene dudağım uçuklamış, ben çirkinim.” diyebilen bir ıra olmalı. Bu kız güzel olmalı ama bunu bilmemeli ve kendini vasat hissetmeli.  Güzel olmalı çünkü ilerde senaryoya dönüştürülen kitabınız için çekilecek filmde bu kız lazım olabilir. Çirkin bir kızla olağanüstü bir adamı kimse taraf tarafa görmek istemez.

Hareketli, ironik ve bir tutam sihirle bürünmüş sıradışı bir kitap. –Boston Globe

3. Aşk ve Tutku

Yukarıda yarattığınız ıralerin arasında şartsız, koşulsuz, çılgın bir aşk kurgusu oluşturun. Bu kurgunun imkansız, mantıksızca ve şehvet ile süslenmiş olması gerektiğini unutmayın.  “Onun gözlerine bakamıyorum, kalbim yerinden çıkacak gibi. gene de kendime mani olamıyorum.

Tutku ve seks önemli, bu kitabınızın daha hızlı üne kavuşmasını sağlayacak. “O an, kalbimin titremesini hissettim, titreme parmak uçlarıma kadar yavaşça ilerliyordu. Tanrım! Onun için ölebilirim.” tarzında anlatımları uzun tutun. Çok da abartmayın, kitabınızın ‘erotik yayınlar‘ rafında sergilenmesini istemezsiniz.

Kalplere dokunan, heyacanlandıran, cayır cayır seks ve tutku kalabalık bu yapıt sizi büyüleyecek. –Publishers Weekly

dört Düşmanları Unutmayın

ıralerinize bir düşman ya da birkaç düşman yaratın. Kitabınızın sonuna kadar çeşitli entrikalar ve düş günücünüzle ıralerinizi güç vaziyette bırakın. Bu güçlukların üstesinden beraber gelirken aynı zamante birbirleri arasındaki bağı güçlendirin. İki ıraden birisi ölürse, bu aşıklar yaşamayaz hissini okuyucuya itinayla iletin.

Odasına çıktım, içim buruktu. Her zaman çalıştığı masasında değildi. Camın önünde dikilmiş, uzaklara bakıyordu. Evinin muhteşem bir ormanın içinde olması ve burada yaşıyor olması onun için ne büyük bir şans diye düşünüyordum. Yağmur yeni durmuş, batan güneşin ışıkları ıslak ağaçların yapraklarında küçük mücevherler gibi parıldıyordu, aynı onun gözleri gibi. Belki de son defa bu güzel manzarayı izliyordu. ansızın içini çekerek arkasını döndü, yavaşça tarafıma geldi ve yüzümü avuçlarının arasına aldı. O her dokunuşunda kalbimin attığını hissediyordum. Tanrım! onun bana yeniden dokunamayacak olması, onu göremeyecek olma ihtimalini düşünemiyordum. Gözlerimin içine bakarak:

– ‘Korkuyor musun?’ dedi. 

– ‘Hayır’ dedim.

Kütüphanenizde mutlaka bulunması gerken işte ‘o’ kitap. –Hürriyet

5. Açık Kapılar Bırakın

Sanırım bitmişti, her şey yoluna girmişti diye düşünürken, yaklaştığını hissediyordum. Hava ansızın kararmaya başlamıştı, etrafta hiç kimse yoktu. Hızlı adımlarla soluk soluke ilerlemeye çalışırken ansızın yalpalayarak yere düştüm. Avuçlarım soğuk karların içine girmişti. Kalkmak güçunda olduğumu biliyordum. Kendimi toparlayıp, derhal ayağa kalktım ve ansızın onun soğuk solukini arkamda hissettim. Yaşıyordu ve intikam almak için art dönmüştü.

SON

Kitabınızda açık kapılar bırakın ama yukarıdaki gibi sonlanacak açık kapılar bırakmayın. Bu okuyucularınızın size küfretmesi dışında hiçbir işe yaramaz. Bırakacağınız açık kapıları daha çok gelişme bölümünde verin, bu bölümde açıkta bırakacağınız olaylarla ilerde birkaç kitap daha yazabilirsiniz. Kitabınızın sonu katiyen mutlu mutlu bitmeli.

Öneri: Kitap Yazarak nakit Kazanma Rehberi

“Günde beş zaman okuyun.” –Zaman


loading...

Yorumunuzu Bırakın