49 Centlik Kahvenin 3 Milyon Dolarlık Bedeli Var

Sıcak bir kahve düşünün, üzerinize dökülüyor ve bunun bedeli 3 milyon dolarla ölçülüyor. koca şirketlere verilen tazminat davaları sebep bu denli yüksek?

49 Centlik Kahvenin 3 Milyon Dolarlık Bedeli Var49 Centlik Kahvenin 3 Milyon Dolarlık Bedeli Var
koca şirketler sebep yüksek tazminatlar ödemek zorunda kalıyor? - Görsel: Mc Donalds

Bazı zama nlarda şahit oluyoruz, koca şirketler akla hayale sığama yacak ilginç vaziyetler karşısında yüksek meblağlarla tazminat cezaları ödemek zorunda kalıyor. Büyük şirketlerin bu kadar yüksek tazminat ödemelerinin sebebi ne olabilir? Bu sorunun cevabını öğrenelim.

Size 2011 yılında bir belgesele mevzu olan tazminat hikayesini anlatacağım.

Yıl 1992, Stella Liebeck adında 79 yaşındaki kadın ABD’nin New Mexico eyaletinde ünlü hızlı gıda zinciri Mc Donald’s restoranlarından birine gidiyor ve kendine kahve sipariş ediyor. Kahveyi kucağına döken yaşlı kadın yaralanıyor ve üçüncü radde yanık teşhisiyle yaklaşık 8 gün hastanede tedavi altına alınıyor.

Buraya kadar her şey normal. Restorana gidiyorsunuz ve üzerinize kendiniz kahve döküyorsunuz, burada suçlu yok gibi görünüyor. Muhtemelen restorandan sırf bu sebep den dvakaı davacı olmayı aklınızdan bile geçirmiyorsunuz ya da ben geçirmezdim.

hikayeye döneyim, yaşlı kadın defalarca ameliyat geçiyor ve bu operasyonların tümüne yaklaşık 10.000 dolar nakit harcıyor. Mc Donalds’a yazdığı mektupta tedavi masraflarının şirket tarafından karşılanmasını talep ediyor. Bunun karşılığında şirket yalnızca 800 dolar ödeme yapıyor.

Stella Liebeck, Mc Donalds’dan davacı olmaya karar veriyor.

Liebeck’in avukatı, Mc Donalds’ın kahveleri 82-88 radde aralığında servis ettiğini ve bu sıcaklığın 2 saniye gibi kısa bir sürede üçüncü radde yanığa sebep olacağını ve bu sebeple kahvelerin 60 radde den yüksek sıcaklıkta servis edilmemesi gerektiği savunmasını mahkemeye sunuyor.

Mc Donalds ise müşteriler tarafından kahvelerin daha sıcak kalması istendiğini öne sürerek, yaşlı kadının dikkatsiz davrandığından dvakaı suçlu olduğu savunmasını yapıyor.

Mahkeme jürisi davacı kadını yüzde 20 kusurlu bulurken, Mc Donalds’ı yüzde 80 kusurlu buluyor.

Stella Liebeck, açtığı tazminat davasını kazanıyor. Mahkeme tarafından Mc Donalds, 2.700.000 dolar cezai tazminat ödemeye çarptırılıyor. Daha sonra bu ceza Mc Donalds’ın 2 günlük kahve satış gelirinin tespitiyle 640.000 dolara indiriliyor. Sonuç itibariyle Liebeck; yaklaşık 49 cent ödeyip, kucağına döktüğü kahve karşılığında 640.000 dolar tazminat alıyor.

hikaye ilginç ama Mc Donalds böylesine kvaka bir vaziyet için sebep bu kadar yüksek tazminat ödemek zorunda kaldı?

Mc Donalds dava edildi çünkü, kusurluydu ve kahvenin sıcak olabileceği mevzusunda müşterisini uyarmamıştı.

Mc Donalds yüksek tazminatı ödedi çünkü, böylesine büyük bir şirketin diğer şirketlere örnek olması gerekiyordu.

En nihayetinde Mc Donalds artık müşterilerini uyarıyor. Kahve bardaklarının üzerinde “Dikkat sıcaktır” uyarısına yer veriyor. İşte bu sebep lerden dvakaı koca şirketler çoğu zama n çok daha yüksek tazminat davalarıyla karşı karşıya kalıyorlar.

Bahsettiğim vaka HBO’da Hot Coffee adlı belgesele de mevzu oldu. Günün nihayetinde izleyecek ilginç bir şey arıyorsanız, tavsiye edebilirim.


loading...

Yorumunuzu Bırakın