3 boyutlu yazıcıyla yeni yüz yaratıldı

İngiltere’de motosiklet kazasında yaralanan bir gencin simaü, 3D teknolojisiyle başka bir deyişle üç boyutlu yazıcı kullanılarak yine yapıldı.

Stephen Power’ın, tedavisinin her evresinde üç boyutlu yazıcı kullanılan dünyadaki ilk hasta olduğu düşünülüyor.

İngiltere’de Swansea kentinde yapılan ameliyatta, kazadan aylar sonra, hususi olarak uyarlanmış ve basılmış modeller, plakalar ve implantlar kullanıldı.

Ameliyatı gerçekleştiren Morriston Hastanesi doktorları, Power’ın yeni çehresini yapmadan evvel elmacık kemiklerini yine kırdıklarını aleni ladılar.

Ekip, simetriyi sağlfakatk için, Power’in kafatasının tomografisini çektiklerini ve üç boyutlu yazıcı ile bastıkları plakaları kullanarak bir modelini oluşturduklarını dedi

Modelin oluşturulmasından sonra yapılan ameliyat, sekiz saat sürmüş.

İngiltere, 3D teknolojisini ameliyatlarda kullanan öncü ülkelerden birisi Daha evvel üç boyutlu yazıcı ile yaradılıştan gelen sorunlar onarılıyordu.

Power, 2012’de geçirdiği kazada, kask taktığı halde aniden çok darbe ile yaralanmış ve 4 ay boyunca hastanede kalmıştı.

29 yaşında olan Power, geçirdiği kazayı şöyle anlatıyor:

“Kazayı hatırlamıyorum. yegâne hatırladığım kazadan 5 dakika evvel si ve birkaç ay sonra hastanede kendime gelişim. Her 2 elmacık kemiğimle beraber üst çenemi ve burnumu kırmışım. Aynı vakitte kafatasımı çatlatmışım.”

‘Hayat değiştiren’ bir deneyim

Çene ve sima cerrahı Adrian Sugar, 3D teknolojisi yüzünden estetik ameliyatlarda artık tahmin yürütmeye gerek kalmadığını söylüyor ve sözlerine şöyle devam ediyor:

“Elde ettiğimiz sonuçlar evvel kilerle karşılaştırılacak gibi değil, bugün elde ettiğimiz sonuçlar, daha evvel elde ettiklerimizden çok daha ileride.”

Sugar, bu yöntemle daha az yanılgı yaptıklarını da vurguluyor:

“Artık herkes tahmin yürüterek ameliyat etmenin yeterince iyi olmadığını düşünüyor.”

Daha evvel Belçika’da basılan ve tıbbi kullanıma uygun titanyum implantlar kullanılarak kemiklerin yeni şeklini koruması sağlanıyordu.

Power, geçirdiği ameliyatın sonuçlarına baktığında, çehresinin kaza evvel ki haline ne kadar benzediğini gördüğünü ve kendisini dönüşmüş hissettiğini söylüyor.

“Bu ameliyat hayatımı değiştirdi” seyleyen Power, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Ameliyatın ertesi günü uyandığımda, yarattığı farkı derhal hissettim.”

Ameliyat evvel sinde maske kullanan Power, artık özgüvenin arttığını söylüyor:

“Artık kendimi gizlememe gerek kalmayacak. Günlük aktivitelere katılabileceğim, insanlarla buluşabileceğim, sokaklarda yürüyebileceğim ve hatta kamuya aleni yerlere gidebileceğim.”

Ameliyat, Swansea cerrah ekibi ve Cardiff Metropol Üniversitesi’ndeki ilim insanlarıyla işbirliği yapan “Ameliyatta Estetik yegânenolojileri Merkezi”nin (Cartis) projesiydi.

dizayn mühendisi Sean Peel, bu deneyimin İngiliz sıhhat Hizmetleri’ni üç boyutlu yazıcı kullanmaları hakkında teşvik etmesi gerektiğini dedi

Peel “Bu teknoloji oldukça karmaşık bireysel vakalarda, karmaşık fakat uzun soluklu bir dizayn süreci olarak kullanılabiliyor. Bir sonraki zaferimiz, bu yöntemin daha yaygın kullanılması. böylece hem daha ucuza mal edilir hem de dizayn teknikleri gelişir” diye konuştu

Power’ın geçirdiği ameliyat şu anda Londra’daki bilim Müzesi’nde “Üçboyutlu Basım: Gelecek” ismiyle gözler önüne seriliyor
Kaynak:BBC Türkçe

loading...

Yorumunuzu Bırakın