2015’in en çok arananları:FETÖ, öz yönetim, hendek, kayyum

İşte Google’da 2015’te en çok aranan skişicük ler
İstikşafi, angajman, mülteci, paralel, istikrar, koalisyon, FETÖ, zat çekip çevirme hendek ve kayyum, bu sene Türkiye’de internette en çok aranan skişicük ler oldu. Google’da “FETÖ” ve “kayyum” için bir milyondan, “koalisyon” için 1.5 milyondan fazla arama mimarildı.

2015’in en çok arananları:FETÖ, öz yönetim, hendek, kayyum2015’in en çok arananları:FETÖ, öz yönetim, hendek, kayyum

2015’te 5 ay arayla mimarilan 2 umumi seçim, 7 Haziran’dan sonra ortaya çıkan koalisyon tablosu, artan şiddet olayları bazı kavram ve skişicük leri Türkiye’nin gündemine taşıdı. manası merak edilen skişicük ve kavramların kafanda “istikşâfi”, “angajman”, “mülteci”, “paralel”, “koalisyon”, “FETÖ”, “zat çekip çevirme”, “hendek” ve “kayyum” geliyor.

Google arama neticelarına göre, zatellikle 2015’in 2nci yarısında sık duyulan, konuşulan başlıca skişicük ve kavramlarla manaları şöyle:

İstikşâfi

“İstikşâfi görüşmeler” tabirini bu sene ilk defa Başbakan Ahmet Davutoğlu, 7 Haziran seçimlerinden sonra, temmuz ayında CHP ile koalisyon görüşmelerine başlarken kullandı.

İstikşâfi skişicük si Google’da 250 binden fazla aratıldı.

Türk lisan Kurumu’na (TDK) göre “istikşâf” szatü Arapça “keşf”ten türedi ve “keşif ve tahkik etmeye çalışma, çevre ve teferruatını aşlık çıkarma” gibi anlamlar içeriyor. ‘İstikşâfi görüşme’ tamlaması ise ‘ön görüşme, araştırma-tanıma görüşmesi’ manasına geliyor.

Koalisyon

7 Haziran seçimi peşinden ortaya çıkan tablo yüzünden hiçbir partinin yegâne başına hükümet kuramaması üzerine AK Parti ile CHP ve AK Parti ile MHP arasında koalisyon görüşmeleri mimarildı. yalnız bu görüşmelerden bir netice çıkmadı ve 1 Kasım’da tekrar seçime gidildi.

Koalisyon, “Çeşitli güçlerin bir araya gelmesiyle oluşturulan birlik, ortak çekip çevirme” manasına geliyor. 25 rutubetli altındakilerin manasını pek bilmediği bir skişicük olması sebebiyle Google’da 1.5 milyondan fazla arama mimarildı.

2015’in en çok arananları:FETÖ, öz yönetim, hendek, kayyum2015’in en çok arananları:FETÖ, öz yönetim, hendek, kayyum

Angajman

2012 seneında Türkiye’ye ilişkin F-4 cenk uçağının Suriye tarafından vurulup düşürülmesinin peşinden gündeme gelen “angajman” skişicük si, en son kasım ayında, Türk F-16’larının bir Rus cenk uçağını Türkiye sınırını ihlâl ettiği için düşürmesiyle gündeme geldi.

Angajman, “bir memleketnin diğer bir memleketnin hava sahasını ihlâl etmesi ya da o memleketnin topraklarında tehdit yeryüzü etmesi üzerine oluşan askeri tepkinin şartlarının belirlenmesi” anlamında kullanılıyor. Angajman, Google’da 300 binden fazla arandı.

Mülteci

Mülteciler, Suriye’de 2011 seneında başlayan iç cenkla beraber daha çok gündeme gelmeye başladı.

BM’nin tanımı ile ırkı, dini, milliyeti, belli bir sosyal gruba mensubiyeti ya da politik düşünceleri sebebiyle eziyet göreceği konusunda haklı bir senegı taşıyan ve bu yüzden memleketsinden ayrılan ve senegısu sebebiyle art dönmeyen ya da dönmek istemeyen, iltica ettiği memleket tarafından endişeleri haklı bulunan şahıslere mülteci söyleniyor Mülteci için bir milyondan fazla arama mimarildı.

 

“Paralel mimari”, “FETÖ”

2014 seneından bu yana sıkça dillendirilen “paralel” skişicük siyle bir örgüt mimarilanması kastediliyor. Özellikle Cumhurdiğer nı Tayyip Erdoğan ve hükümet yetkilileri, devletin içine sızan illegal bir mimari için bu skişicük yi kullanıyor.

“FETÖ”, “paralel mimari”nın formel dokümanlara girmiş haline deniliyor. Açılımı ise “Fetullahçı Terör Örgütü”. Fethullah Gülen Cemaati, zatellikle yargı ve emniyette örgüt lenerek devlet içinde paralel bir devlet kurmakla suçlanıyor. Liderliğini 1999 seneından bu yana ABD’de rutubetliayan Fetullah Gülen’in yaptığı iddia edilen mimarinın azalarinden birçoğu tutuklandı ve aranan bazı azalar vatan dışına kaçtı. bir hayli şahıs konusunda da davalar açıldı. “FETÖ”, Google’da takriben bir milyon defa aratıldı.

Paralel, uzunluğu boyunca birbirinden eşit mesafede olan doğru ya da düzlemlerin birbirlerine göre durumlarını tanımlayan bir skişicük . Google’da bu sene “paralel” skişicük siyle alakalı 400 bin çevresinde sorgulama mimarildı.

 

Kayyum

Gülen Cemaati’ne yakın Kaynak Holding‘e bağlı 19 şirket, bir vakıf ve bir derneğe, 18 Kasım’da mahkeme kararıyla 7 kayyum atandı. Kayyumların atanmasıyla skişicük nin ne anlama geldiği, kayyumların ne iş yaptığı merak konusu oldu. Haberlerde, internette ve sosyal medyadaki paylaşımlarda sık kullanılan skişicük ler arasına girdi.

Kayyum, belli bir malın yönetilmesi ya da belli bir işin mimarilması için görevlendirilen kimseye söyleniyor Kayyum skişicük sini bir milyona yakın şahıs Google’da aradı.

Öz çekip çevirme

7 Haziran seçiminden sonra şark ve Güneydoğu’daki bazı HDP’li belediyeler, bazı ilçe ve mahallelerde zat çekip çevirme ilân ettiklerini duyurdu.

Öz çekip çevirme; “Kendi kendini yönetme işi, çekip çevirme, çekip çevirme etme” manalarına geliyor. Google’da bu skişicük yle alakalı 500 bin arama mimarildı.

2015’in en çok arananları:FETÖ, öz yönetim, hendek, kayyum2015’in en çok arananları:FETÖ, öz yönetim, hendek, kayyum

Hendek

Son günlerde, bölgedeki operasyonlar ve PKK’nın buna karşılık kazdığı hendekler gündemde. Bu nedenler hendek skişicük si de Google’da sıkça aratılan skişicük ler arasına girdi.

Google’da bir milyondan fazla aratılan hendek skişicük si, “Geçmeye mani olacak biçimde uzunlamasına kazılmış derin çukur” anlamında kullanılıyor.(AA)

loading...

Yorumunuzu Bırakın