2 anne 1 baba: 3 kişi bebek yapabilecek

İngiltere’de tertip edilen bir panelde üç insanın bebek yapabileceği belirtildi.

Hukuken imkan sağlanması halinde, ilim insanlarının takriben 2 yıl içinde bu tekniği uygulamaya koyabileceği anlatım edildi.

İki kadının yumurtaları ve bir erkeğin spermlerinin kullanılacağı tekniğin asıl gayesi ölümcül mitokondriyal hastalıkların önüne geçmek.

İngiliz doğum kontrol yetkilileri, bu tekniğin muzır olduğuna değin herhangi bir bulguya rastlamadıklarını yalnız diğer testlerden de geçirilmesi gerektiğini söylüyor.

Anneden çocuğa geçiyor

Her 6,500 bebekten birisi ciddi bir mitokondriyal hastalıkla doğuyor. Mitokondriyal hastalıkla doğanlarda enerji eksikliği sebebiyle vücut fonksiyonlarını yerine getiremiyor. Bu da adale güçsüzlüğü, körlük, yürek yetmezliği ve hatta ölüme yol açabiliyor.

2 anne 1 baba: 3 kişi bebek yapabilecek2 anne 1 baba: 3 kişi bebek yapabilecek

Hastalık, hücrelerde hareketi ileten kısımların zarar görmesi sebebiyle ortaya çıkıyor. Mitokondriya, sadece annelerden çocuklara geçiyor.

İnsan Üreme ve Embriyoloji Kurumu’nun (HFEA) düzenlediği bir ilimsel panelde, tekniğin nasıl uygulannecağı anlatıldı. Buna göre gelişmiş bir tüp bebek yöntemi kullanılacak ve bir erkekten, bir mitokondriya taşıyan kadından ve bir sıhhatli kadından örneklerle ilerlenmesi planlanıyor.

Tıbbi Araştırma Konseyi’nden Profesör Robin Lovell-Badge de panele katılanlar arasındaydı. Lovell-Badge, “Şu anne kadar yaptıklarımız uygulamanın emniyetli olacağına işaret ediyor. yalnız köşeyi dönünce neyle karşılaşacağımızı bilmiyoruz, bu nedenle daha da dikkatli davranıyoruz” diye mevzuştu

Yumurtayla mı, embriyoyla mı?

HFEA’nın yayımladığı rapora göre, tekniğin uygulamaya konabilmesi için son bir dizi testten daha geçirilmesi gerekiyor.

böylece söz mevzusu tekniğin insan embriyosuyla mı yoksa insan yumurtasıyla mı daha iyi netice verdiği de değerlendirilebilecek.

2 anne 1 baba: 3 kişi bebek yapabilecek2 anne 1 baba: 3 kişi bebek yapabilecek

Testlerden sonra uygulamanın çocuğa zarar verip vermeyeceği ve değiştirilen mitokondriyanın iler2 nesillerde yine gelişip gelişemeyeceğine değin daha fazla bilgi sahibi olunacak.

bütün bu testlerin tamamlanması takriben 2 yıl sürecek.

3 insanın DNA’sı bebekte buluşuyor

Panelin diğer nı Prof. Andy Greenfield, emniyetliğin kolay ve anlaşılır bir mevzu olmadığını dedi Greenfield “Bu teknikler insanlar için emniyetli mi? Tekniği bir insanda deneyene kadar, bu sorunun yanıtını bilemeyeceğiz” diye mevzuştu

sıhhat lı bir bebek dünyaya gelene kadar çehrede çehre güvenilir olamayacaklarını belirten Prof. Greenfield, “Tüp bebek uygulaması yeni çıktığı vakit da bütün bu sorular sorulmuştu” diye mevzuştu

Mitokondriyanın kendisine has bir DNA’sı yer alıyor Bu nedenle söz mevzusu teknikle dünyaya gelen bir bebek, her üç insanın de DNA’sını taşıyor olacak.

Bazı gruplar söz mevzusu uygulamaya değin etik endişelerini dile getirdi. Tepki gösterenlerden bir kısmı, bu uygulamanın insanlarda yarattığı genetik değişimlerin istenmeyen netice lara yol açabileceğini söylüyor.

Hükümet müspet bakıyor

İngiliz hükümeti prensipte bu uygulamayı destekliyor. halk sıhhati İdaresi Başkanı Prof. Sally Davies, mevzuyla alakalı olarak geçen yıl şöyle mevzuşmuştu:

“Bu hayat kurtaran uygulamayı bir an önce tanıtıma sokmak istiyoruz.”

Hükümetten bir yetkili de mevzuyla alakalı izah yaparak “Mitokondriyal bağış, bu hastalıktan muzdarip olan kadınlara, hastalığını bulaştırmadan çocuk sahibi olma olanağı tanıyor. Ayrıca uygulamayla, İngiltere bu alandaki teknolojik gelişmelere öncülük edebilir” diye mevzuştu

2 anne 1 baba: 3 kişi bebek yapabilecek2 anne 1 baba: 3 kişi bebek yapabilecek

Söz mevzusu ilimsel panel, hükümet tarafından tertip edilen geniş bir sıhhat önerileri projesinin parçası olarak yapılmıştı. sıhhat Bakanlığı’nın, söz mevzusu önerilere değin önümüzdeki aylarda bir yanıt yayımlaması bekleniyor.

olumlu yaklaşılan önerilerle alakalı hukuki düzenlemelere değin detaylar da, bu yanıtta yer alacak.

Kaynak:BBC Türkçe

loading...

Yorumunuzu Bırakın