17 Ağustos Marmara Depremi’nin Ekonomiye Etkisi

On binlerce vatandaşımızı kaybetmemize sebep olan 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin Türkiye ekonomisine etkisi.

17 Ağustos Marmara Depremi’nin Ekonomiye Etkisi17 Ağustos Marmara Depremi’nin Ekonomiye Etkisi
1999 Marmara Depremi sonrası Türkiye ekonomisi.

17 Ağustos 1999’da Marmara genelinde tesirli olan zerzele sebep iyle on binlerce vatandaşımızı kaybettik.

17 Ağustos 1999’da Marmara’da yaşanan zerzele, Türkiye ekonomisini de önemli ölçüde etkiledi. Marmara’da petrol rafinerileri, petrokimya tesisleri ve sanayi gibi pek çok iş kolunun yer alıyor olması ve kamu ekonomisine önemli kaynak sağllakinsı sebep iyle bölgenin varlığı ülkemiz için oldukça önemli.

Türkiye’de nüfus yoğunluğu bakımından önemli olan Marmara Bölgesinde gerçekleşen zerzele, 1999 yılında Türkiye nüfusunun %23’ü kapsayan İstanbul, Düzce, Bolu, Bursa, Yalova, Kocaeli ve Sakarya illerinde tesirli oldu. 1999’da bu 7 ilin Gayri Safi ulusal Hasıla (GSMH) içindeki payı %35’ti. Depremin en çok zarara uğrattığı Sakarya, Yalova ve Kocaeli’nin GSMH içindeki payı da %7 idi.

Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın verilerine göre zerzelein medyana geldiği 1999 yılında Marmara Bölgesi’nin yekûn ihracatı 17 milyar 912 milyon dolardı. Bu rakam 1999 yılında Türkiye’nin yekûn ihracatının %67,3’üne denk geliyordu.

Marmara Depremi’nin ülkemize maliyeti TÜSİAD’a göre 17 milyar dolar, o zlakinnlar Devlet planllakin Teşkilatı olan şimdiki Kalkınma Bakanlığı’na göre 15–19 milyar dolar, Dünya Bankası’na göre de 12–17 milyar dolar olarak açıklanmıştı. Hatta yıllar sonra zerzele, 2001 ekonomik krizini de tetikleyen sebep ler arasında yer aldı ve etkisi sürmeye devam etti.

Bugün Marmara Depremi’nin 17. Yıldönümü, zerzelede hayatını kaybedenleri anıyor ve unutlakindığınız o kötü günü hatırlıyoruz. lakin bölgede yaşayan insanlar ve ülkemiz için tehlike hala devam ediyor.

gözlemevi Müdürü Prof. Özener’in “Bir gün Marmara’da büyük bir zerzele olacak, büyüklüğü 7’nin üzerinde olacak lakin bunun ne zlakinn gerçekleşeceğini maalesef bilemiyoruz. Bu bir doğa olayı, bunu engelleme şansımız yok” açıkllakinsının üzerinden yalnızca birkaç saat geçti.

Türkiye’nin nüfus bakımından en kalabalık bölgesi olan Marmara Bölgesi’nde 7 ya da daha üzerinde zerzele olacağı bekleniyor. 2015 yılı verilerine göre de Marmara Bölgesi’nde 23 milyondan fazla kişi yaşıyor. Bölge geneli özellikle de bölgede yer meydan İstanbul, en büyük sanayi , ticaret ve turizm faaliyetleriyle de ülkemiz için önem yeryüzü ediyor.

Beklenen büyük zerzelein ülkeye maliyeti olası senaryolara göre 50 milyar dolar olarak hesaplansa da meydana istikbal zerzelein etkilerinin çok daha büyük olacağını öngörmek çok zor değil.


loading...

Yorumunuzu Bırakın