100’den fazla Dünya boyutlarında gezegen keşfedildi

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (Nasa), Kepler uzay teleskopunun 100’den fazla Alem boyutlarında yeni gezegen keşfettiğini duyurdu.

100’den fazla Dünya boyutlarında gezegen keşfedildi100’den fazla Dünya boyutlarında gezegen keşfedildi

Teleskop aynı vakitte uzayın ‘ömür a elverişli koşullara sahip bölgeleri’ olarak bilinen alanda dokuz ufak gezegen de tespit etti. Bu alanlardaki koşulların, sıvı suyun varlığına ve ömür aya elverişli olabileceğine inanılıyor.

Yeni bulgular, Kepler tarafından keşfedilen 1284 yeni gezegenin bulunduğu katalogda yer alıyor.

Nasa, bu keşiflerin Güneş sistemi haricindeki yeni gezegenlere ait en büyük gelişme olduğunu dedi

Nasa’da görevli ilim insanları yeni bulguları Salı günü düzenledikleri telekonferansla açıklismi.

Kepler’in istatistiksel çözümlemeleri, gök ilimcilere Alem’ya eş gezegenlerin nasıl olabileceğine değin veriler sunuyor.

Kepler teleskobunun misyonuyle alakalı çalışan Nasa’nın California’daki Ames Araştırma Merkezi’nde görevli ilim insanı Dr Natalie Batalhya, hesapların Samanyolu’nda 10 milyardan fazla ömür aya elverişli gezegen olabileceğini dedi
En yakın yaşanabilir gezegen 11 fer yılı mesafede

Dr Batalha, “Yıldızların takriben %24’ü, Alem’nın boyutlarından vasati 1.6 kat daha ufak olan ömür a elverişli gezegen barındırıyor. Bu bizim hoşumuza giden bir rakam zira bu boyutların altındaki gezegenlerin kayalıklardan oluştuğunu tahmin ediyoruz” söyledi

Dr Batalha, “Eğer yaşanabilir en yakın gezegen neresi olabilir diye soruyorsanız, bu takriben 11 fer yılı mesafede, aslında çok yakın bir mesafe” diye ekledi.

James Webb Uzay Teleskobu gibi başka gözlemciler de Güneş sistemi haricindeki gezegenlerin atmosferinden geçen yıldız ferlarını inceliyor. Bu da mümkün biyolojik verileri sağlıyor.

Nasa’da astrofizik bölümü müdürü Paul Hertz şu açıklamayı yapıyor:

“Araştırmamızın nihai gayesi Güneş sistemi haricindeki gezegenlerden gelen ferları tespit etmek ve bu ferları, su buharı, oksijen, metan ve karbon dioksit gibi gazlar için çözümleme etmek. Bu gazlar, biyolojik ekosistemin varlığına işaret edebilir.”

Kepler teleskobunun şimdiye kadar keşfettiği Kepler-186f ve Kepler-452b gezegenleri, boyutları, yörüngesinde dolaştığı yıldız ve yıldızından aldığı enerjiye bakıldığında Alem’ya en yakın gezegenler olarak biliniyor.

Dr Batalha, yeni keşfedilen gezegenler Kepler 1638b ve Kepler-1229b için, ömür a elverişli gezegen arayışında alaka çekici keşifler olduğunu söylüyor.

Nasa Ames Araştırma Merkezi’nde görevli Dr Batalha, Kepler’in misyonunin ‘Alem’nın haricinde ömür olup olmismiğına değin kanıt bulmak, evrende ancak olup olmismiğımızı ve galakside nasıl yer aldığını, yarattığı değişiklığı anlamak için yapılan daha geniş çaplı stratejik araştırmaların bir parçası’ olduğunu anlatım etti.

Dr Batalha, “Bir fer noktasına bakıp ‘Bu yıldızın yörüngesinde yaşanabilir bir Alem var’ diyebilmek… Sanırım bunlar çok derin ve bizim de sebep burada olduğumuzu yanıtlayan sorular” söyledi
Yeni metot

New Jersey’deki Princeton Üniversitesi’nde görevli Dr Timothy Morton, Kepler tarafından bulunan Güneş sistemi haricindeki gezegenlerin büyük çoğunluğunun süper-Alem denilen (Alem’nın yarı çapından 1.2-1.9 kat daha büyük) gezegen ile sub-Neptün (Alem’nın yarı çapından 1.9-3.1 kat daha büyük) gezegeni arasında kalıyor.

Dr Morton, bu boyutlar aralığındaki gezegenlerin güney Sistemi’mizde bilinen eşlerinin olmismiğına dikkat çekti.

ilim insanları, Kepler’in 2015 yılı Temmuz ayında hedeflediği 4302 namzet gezegenin bulunduğu katalogdan keşfedilen Güneş sistemi haricindeki ye 1284 yeni gezegeni tespit edip doğrulamak için yeni bir istatistiksel yegânenik kullandı.

Yeni yegânenik, namzet gezegenlerin simülasyonlarıyla alakalı değişik balakaler toplismi ve her mümkün yeni Alemyla alakalı gökilimcilere emin puanlamalar verdi.

Güvenilirliği %99’dan fazla olan namzet lar ‘doğrulanan gezegenler’ olarak tespit edildi

Araştırma ekibi, gezegen olma ihtimaline yakın lakin %99’luk orana ulaşmayan 1327 namzet daha belirledi. Bu namzet ların incelenmesi devam edecek.

Kepler, başka yıldızların yörüngesinde dolaşan gezegenleri keşfetmek için ‘transit metoti’ kullanıyor. Bu metot, yörüngedeki gezegenin Alem ile yıldız arasından geçerken, yıldızın ışığının ne kadar karardığının ölçülmesiyle oluyor.

100’den fazla Dünya boyutlarında gezegen keşfedildi100’den fazla Dünya boyutlarında gezegen keşfedildi

Yörüngedeki eş gelişim, Merkür Alem ile Güneş arasından geçtiğinde de yaşandı.

Kepler teleskobu ismini Rönesans sezonu gök ilimcisi Johannes Kepler’den aldı, teleskobun misyonu 7 Mart 2009’da başlismi.

Uzay vasıtanının oryantasyonunu denetim etmek için kullanılan 4 reaksiyon çarkından ikincisi 2013 yılı Mayıs ayında hasar gördü. Bu da, yörüngedeki gözlemci vasıtanın savrulmadan yegâne bir hedefe odaklanma özelliğini bozmuş oldu.

lakin mühendisler yaratıcı bir çözüm buldu ve uzay vasıtanının sabitlenmesi için Güneş ışığından gelen basıncı kullandı, böylelikle gezegendeki avına da devam edebildi. Bu göreve de K2 ismi verilmişti.

loading...

Yorumunuzu Bırakın